Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Jakie warunki należy spełnić, otwierając bar obwoźny?

Chciałbym z kolegą otworzyć bar obwoźny. Jakie warunki musimy spełnić, aby prowadzić taką działalność?

Lokal przeznaczony na bar szybkiej obsługi lub punkt gastronomiczny, powinien spełniać odpowiednie wymagania techniczne i higieniczno-sanitarne. W przypadku „baru na kółkach” sprawa wygląda nieco bardziej skomplikowanie. Przede wszystkim chodzi o spełnienie wymogów sanitarnych przy urządzaniu oraz wyposażaniu tego rodzaju „wózka”. Aby uzyskać zgodę na otwarcie tego rodzaju działalności gospodarczej, a potem już podczas jej prowadzenia uniknąć kary podczas kontroli inspektora SANEPID-u, „bar obwoźny” powinien spełniać określone wymagania higieniczno-techniczne. Podłogi muszą być łatwe do czyszczenia, a na tzw. zapleczu kuchennym oraz w magazynie przeznaczonym do przechowywania żywności – również łatwe do dezynfekcji. Powinny być wykonane z materiałów nieprzepuszczalnych, nienasiąkalnych, toksycznych i zmywalnych. Również powierzchnie ścian powinny być łatwe do czyszczenia, a na „zapleczu” kuchennym także i do dezynfekcji.

Aby podczas kontroli SANEPID nie wymierzył właścicielowi baru kary, albo nawet nie podjął decyzji o zamknięciu baru, przy korzystaniu z urządzeń kuchennych , należy przestrzegać następujących wymogów:

  • dokonywać w terminach określonych w instrukcji producenta przeglądu technicznego kotła warzelnego. Instrukcja określa okres pracy (czyli ilość gotowań), po upływie którego prowadzony jest przegląd techniczny osprzętu, ścian i pokrywy kotła. Z kolei zawory bezpieczeństwa powinny być kontrolowane i konserwowane na bieżąco;
  • kocioł należy tak usytuować, aby przy jego otwieraniu strumień pary nie był skierowany na obsługującego go pracownika, a pokrywę kotła zabezpiecza się przed przypadkowym spadaniem;
  • kotły elektryczne muszą być zabezpieczone, aby przelewająca się ciecz nie wpłynęła negatywnie na izolację elektryczną.

W placówce gastronomicznej należy też przestrzegać wymogów dotyczących zapewnienia odpowiedniej temperatury w pomieszczeniach. Powinna wynosić ok. 20 stopni C, a w bufetach i salach konsumpcyjnych bez szatni – 16 stopni C.
Bar to miejsce, które musi spełniać odpowiednie wymogi BHP. Zawarte są one w rozporządzeniu z dnia 9 kwietnia 1966 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy w zakładach gastronomicznych i przemysłu garmażeryjnego (Dz. U. nr 22, poz. 142). Określono w nim m.in. wymagania, jakie powinny spełniać budynki i pomieszczenia, w których przygotowuje się i serwuje jedzenie. Wymogi dotyczące przygotowywania jedzenia znajdziemy też w rozporządzeniu z dnia 26 kwietnia 2004 r. w sprawie wymagań higieniczno-sanitarnych w zakładach produkujących lub wprowadzających do obrotu środki spożywcze (Dz. U. nr 104, poz. 1096). Także pracownicy, którzy są zatrudnieni przy przygotowywaniu jedzenia, powinni mieć aktualne badania sanitarno-epidemiologiczne.

Podstawa prawna: Rozporządzenie z dnia 26 kwietnia 2004 r. w sprawie wymagań higieniczno-sanitarnych w zakładach produkujących lub wprowadzających do obrotu środki spożywcze (Dz. U. nr 104, poz. 1096)

Przemysław Gogojewicz

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.