Kontrakt na budowę bloku węglowego w Elektrowni Kozienice prawdopodobnie dla Polimex-Mostostal

– Oferta złożona wspólnie z Hitachi Power Europe na budowę bloku w elektrowni należącej do spółki Enea jest lepsza pod względem technicznym ocenia Konrad Jaskóła, prezes Polimex-Mostostal. To powinno zadecydować o wygranej nad chińskim konsorcjum. Nawet mimo tego, że oferta jest nieco droższa od konkurencyjnej oferty.

Były tylko dwie oferty: nasza i firmy chińskiej. Różnica między nimi wynosi ponad 100 mln zł. Przy wartości kontraktu rzędu 6 mld zł to jest dosłownie symboliczna różnica podkreśla Konrad Jaskóła, prezes Polimex Mostostal.

Zdaniem Prezesa przewagą oferty konsorcjum Hitachi i Polimeksu-Mostostal są parametry techniczne.

Jeśli chodzi o wydajność i sprawność bloku oferta jest znacznie korzystniejsza od konkurencji. Wartości techniczne i technologiczne mamy doskonałe. A jeśli chodzi o cenę finalną mieścimy się w budżecie mówi Konrad Jaskóła.

Prezes ma nadzieję, że to wystarczy, by pokonać konsorcjum China National Electric Engineering Co. Ltd. wraz z China Overseas Engineering Group Co. Ltd. Od 25 kwietnia, kiedy nastąpiło otwarcie kopert, Enea analizuje złożone oferty. Zgodnie z zapowiedziami wyniki przetargu mają być znane w przyszłym miesiącu. Zdaniem prezesa Jaskóły może to nawet nastąpić wcześniej.

Wiemy, że inwestor ma prawomocne pozwolenie na budowę. Mamy nadzieję, że konkurencja nie będzie się odwoływała od decyzji. Myślę, że na przełomie maja i czerwca, najdalej w pierwszej połowie czerwca są szanse na podpisanie końcowego kontraktu i praktycznie rozpoczęcia robót mówi prezes Jaskóła.

Przetarg dotyczy budowy bloku węglowego o mocy 900 MW dla Elektrowni Kozienice. Sam proces budowy potrwa ok. 3 lat. Jak zapewniają władze spółki Enea i przedstawiciele elektrowni, będzie to najnowocześniejszy w Polsce i w Europie blok opalany węglem kamiennym. Zwiększy on moce wytwórcze spółki o 1000 MW, czyli o 1/3. Blok w przyszłości będzie wyposażony również w instalację do wychwytywania i skraplania dwutlenku węgla.

Komentarze

Dodaj komentarz

*
*