Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Miejsce opodatkowania w imporcie

W szóstej dyrektywie UE import towarów rozumiany jest jako wprowadzenie towarów z terytorium państw trzecich na terytorium wspólnoty. W celu doprecyzowania, w którym z krajów członkowkich na nastąpić opodatkowanie z tego tytułu wskazano, że miejscem importu ( jego opodatkowania) jest państwo członkowskie, na terytorium którego znajduja się towary w momencie ich wprowadzenia na terytorium Wspólnoty.

Co jest importem?

Importem jest również poddanie towarów jednej z procedur celnych juz na terytorium wspólnoty:

  • procedurze przedstawiania organom celnym do składowania czasowego,
  • procedurze wprowadzania do wolnego obszaru celnego lub składu wolnocłowego
  • procedurze składu celnego lub procedurą uszlachetniania czynnego,
  • procedurze odprawy czasowej z całkowitym zwolnieniem z cła importowego,
  • procedurze tranzytu zewnętrzego.

Miejscem importu takich towarów będzie państwo członkowskie , na terytorium którego towary te przestają podlegać przepisom celnym, czyli miejscem gdzie procedura celna zostanie zakończona. Dla zaistnienia importu towarów istotny jest ich faktyczny przywóz z terytorium państwa członkowskiego na terytorium Wspólnoty. Nieistotny jest natomiast charakter przedmiotowy czynności, w nastepstwie których dochodzi do przemieszczania towarów z jednego terytorium na drugie.

Jak widać moment powstania obowiązku podatkowego w imporcie jest ściśle powiązany z powstaniem zobowiązania do zapłaty cła lub innych opłat oraz z faktem zaistnienia określonych procedur celnych. W większości przypadków pobór VAT z tytułu importu towarów odbywa się wraz z poborem cła, opłat wyrównawczych lub z dokonywaniem formalności celnych wynikających z określonej procedury celnej.

Na podstawie art.17ust.1 ustawy o VAT, podatnikami z tytułu importu towarów są osoby prawne, jednostki organizacyjny posiadające osobowość prawną lub osoby fizyczne na których ciąży obowiązek uiszczenia cła, w przypadku gdy na podstawie przepisów celnych importowany towar jerst zwolniony z cła, albo cło za towar zostało zawieszone, w częci lub w całości lub też zastosowano obniżoną lub zerową stawkę celną.

Podatnikami z tytułu importu są również osoby uprawnione do korzystania z procedury celnej obejmującej uszlachetnianie czynne, odprawę czasową, przetwarzanie pod kontrolą celną, w tym również osoby, na które, zgodnie z odrębnymi przepisami, zostały przeniesione prawa i obowiązki związane z tymi procedurami.

Podstawą opodatkowania jest wartość celna powiększona o należne cło

Zasada ta obowiązuje przede wszystkim przy procedurze dopuszczającej towar do obrotu. Jeżeli przedmiotem importu są towary opodatkowane podatkiem akcyzowym, podstawą opodatkowania jest wartość celna powiększona o nalezne cło i podatek akcyzowy. Jeżeli natomiast sa to towary objęte procedurą uszlachetniania biwrnego, podstawą opodatkowania jest róznica pomiędzy wartością towarów wywiezionych czasowo, powiększona o należne cło. Jeżeli przedmiotem importu w ramach uszlachetnienia biernego są towary opodatkowane podatkiem akcyzowym, podstawą opodatkowania jest różnica pomiędzy wartością celną produktów kompensacyjnych lub zamiennych dopuszczonych do obrotu, a wartościątowarów wywiezionych czasowo, powiękoszna o należne cło i podatek akcyzowy.

W przypadku importu towarów objętych procedurą odprawy czasowej z częściowym zwolnieniem od należności celnych przywozowych podstawą opodatkowania jest wartość celna powiększona o cło, które byłoby należne, gdyby towary te były objęte procedurą dopuszczenia do obrotu.

Jeżeli przedmiotem importu w ramach procedury odprawy czasowej z częściowym zwolnieniem od należności celnych przywozowych są towary opodatkowane podatkiem akcyzowym, podstawą opodatkowania jest wartość celna powiększona o cło, które byłoby należne, gdyby towary te były objęte procedurą dopuszczenia do obrotu.Ustalanie podstawy opodatkowania w imporcie towarów, obejmuje również prowizję, opakowania, koszty transportu i ubezpieczenia, które zostały już poniesione albo będą poniesione do pierwszego miejsca przeznaczenia na terytorium kraju.

Przez pierwsze miejsce przeznaczenia rozumie się miejsce wymienione w dokumencie przewozowym lub innym dokumencie, na podstawie którego towary są importowane. Do podstawy opodatkowania wejdą również te koszty opakowań, w które przywożone z kraju trzeciego towary zostaną przepakowane, przed dostarczeniem ich do pierwszego miejsca przeznaczenia w Polsce.

Prowizje, opakowania, koszty transportu i ubezpieczenia, wlicza się do podstawy opodatkowania, również wówczas, gdy powstają one w związku z transportem do innego miejsca przeznaczenia na terytorium Wspólnoty, jeżeli rzecz jasna miejsce to jest znane w momencie dokonania importu. Ponadto do podstawy opodatkowania, dolicza się opłaty oraz inne należności, jeżeli organy celne mają obowiązek pobierać te należności z tytułu importu towarów.

Przemysław Gogojewicz

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.