Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Pełna i niepełna księgowość w 2009 r.

W dniu 22 sierpnia 2008 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o rachunkowości, która podniosła limit przychodu netto, powyżej którego podatnik jest obowiązany do prowadzenia ksiąg rachunkowych. Zmiany podyktowane są potrzebą uproszczenia systemu znoszenia barier organizacyjno-prawnych dla rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw.

Zakres przedmiotowy nowelizacji

Zgodnie z nowelizacją ustawy o rachunkowości zakres ustawowy stosuje się do osób fizycznych, spółek cywilnych osób fizycznych, spółek jawnych osób fizycznych oraz spółek partnerskich, jeżeli ich przychody netto ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych za poprzedni rok obrotowy wyniosły, co najmniej równowartość w walucie polskiej 1,2 mln euro. Warto przy tym podkreślić, że dochody osoby fizycznej z działów specjalnych produkcji rolnej mogą być opodatkowane przy zastosowaniu norm szacunkowych albo ustalane na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów bądź ksiąg rachunkowych.

Obowiązek zaprowadzenia ksiąg rachunkowych powstaje po przekroczeniu limitu zgodnie z ustawą o rachunkowości, wtedy tylko, gdy poprzednio przychody były ewidencjonowane w podatkowej księdze przychodów i rozchodów. Potwierdził to wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie z dnia 26 października 2006 r. (sygn. akt I SA/Ol 394/2006). Ponadto osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki jawne osób fizycznych oraz spółki partnerskie mogą stosować zasady rachunkowości określone ustawą również od początku następnego roku obrotowego, jeżeli ich przychody netto ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych za poprzedni rok obrotowy są niższe niż równowartość w walucie polskiej 1,2 mln euro.

Zgodnie z ustawą z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości, rachunkowość obejmuje m.in. sporządzanie sprawozdań finansowych, których dane wynikają z ksiąg rachunkowych. Sprawozdanie finansowe składa się z:

  • bilansu,
  • rachunku zysków i strat oraz
  • informacji dodatkowej (art. 45 ust. 2).
Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.