Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Windykacja – dłużnik w stanie likwidacji

W procesie windykacji należności można spotkać się z kilkoma niedogodnościami ze strony dłużnika. Jeżeli już postanowiliśmy wynająć firmę windykacyjną, to oznacza to, że nie możemy odzyskać pewnych należności od innego przedsiębiorstwa czy indywidualnego klienta. Może to wynikać z braku u niego płynności finansowej, z problemów na rynku albo też z braku odpowiedzialności tejże osoby lub próby wymigania się od zapłaty.

Gdy dłużnik upada

 
W pierwszym z przypadków, czyli braku płynności finansowej, może dojść w konsekwencji do konieczności likwidacji firmy dłużnika. Dla wierzyciela nie oznacza to jednak niemożności odzyskania swych należności.

Postępowanie likwidacyjne jest procesem, który jednak należy całkowicie odróżnić od upadłości dłużnika.

Zarówno jeden  jak i drugi stan  został  uregulowany przez prawo,  z  tą różnicą, że  likwidację  normuje wiele przepisów uzależnionych  od rodzaju podmiotu gospodarczego którego dotyczy, czyli inne zasady likwidacji są w spółkach kapitałowych, inne w osobowych, a jeszcze inne w przypadku indywidualnego przedsiębiorstwa.

Pomimo tych różnic, niezależnie jednak od tego  z likwidacją  jakiego rodzaju podmiotu mamy do czynienia,  przeprowadzenie jej  należy  do kompetencji likwidatora, którego jednym z podstawowych obowiązków  jest wypełnienie zobowiązań.

O kolejności ich wypełnienia  decyduje już  rodzaj podmiotu, którego likwidacja dotyczy gdyż unormowania tej kwestii  znajdziemy zarówno w kodeksie handlowym     dla spółek prawa handlowego, w prawie spółdzielczym    dla spółdzielni, dla nielicznych już przedsiębiorstw państwowych w ustawie o przedsiębiorstwach państwowych  oraz ustawie o komercjalizacji i prywatyzacji  przedsiębiorstw państwowych.

Proces likwidacyjny dla każdej  z przedstawionych powyżej form prawnych  rozpoczyna się od sporządzenia inwentarza i bilansu  na dzień otwarcia  likwidacji  oraz zawezwaniu  przez likwidatora wierzycieli  do zgłoszenia swoich wierzytelności  w określonym terminie.

Jeśli jednak analiza danych bilansowych  wykaże brak możliwości zaspokojenia wierzycieli,  to wówczas likwidator zobligowany przepisami prawa upadłościowego ma obowiązek  zgłosić wniosek o upadłość.

Czasami lepiej iść na kompromis

Dlatego tak ważną sprawą jest racjonalne  zachowanie się wierzyciela, aby swoim działaniem nie pogorszył swojego położenia. Czasami zawarcie porozumienia  w sprawie redukcji odsetek czy  części kwoty głównej, czyli pójście „na kompromis”  z likwidatorem, może okazać się korzystniejsze dla wierzyciela niż bezwzględne domaganie się  egzekucji  pełnej wierzytelności.

Wówczas takie porozumienie powinno zawierać kilka istotnych elementów charakteryzujących taką wierzytelność.

Wśród tych elementów możemy odnaleźć m.in.:

  • sposób redukcji,
  • termin spłaty zobowiązań,
  • sankcje za niedotrzymanie terminu spłaty

Nie zgłoszenie  przez wierzyciela likwidatorowi  swoich roszczeń   w określonym terminie nie zamyka definitywnie  drogi  ich dochodzenia ale  wiąże się z możliwością ich zaspokojenia  jedynie z  nie rozdzielonego jeszcze majątku dłużnika.

Przez sąd do komornika

Prowadzenie postępowania likwidacyjnego nie stanowi przeszkody  w możliwości skierowania sprawy na drogę postępowania sądowego,  a po uzyskaniu tytułu skierowania jej do egzekucji komorniczej.

W przeciwieństwie do postępowania upadłościowego w postępowaniu likwidacyjnym postępowanie egzekucyjne może być wszczynane, a wszczęte przed rozpoczęciem likwidacji nie będzie z tego powodu umarzane.

Wierzyciel powinien  więc wziąć pod uwagę, w oparciu o wiedze o likwidowanym  podmiocie, które postępowanie będzie dla niego bardziej korzystne i da mu możliwość odzyskania  należności w  najkrótszym czasie pamiętając równocześnie o tym, że warunkiem zakończenia  postępowania likwidacyjnego jest zaspokojenie wszystkich wierzycieli.

Jak widzimy, w przypadku likwidacji, możliwe jest odzyskanie należności, zwłaszcza że likwidator ma w swoim obowiązku spłacenie zobowiązań, które zostały zaciągnięte jeszcze przed postępowaniem likwidacyjnym.

Ważne jest również to, że postępowanie likwidacyjne nie wyklucza postępowania egzekucyjnego. Znaczy to, że jeżeli wcześniej firma windykacyjna doprowadziła do sądowego nakazu zwrotu należności i na tej podstawie sąd nakazał wszczęcie postępowania egzekucyjnego, to mimo likwidacji, należy tę egzekucję przeprowadzić. Może się nawet okazać, że będzie ona ważniejsza od spłacenia innych zobowiązań, bowiem będzie naznaczona wyrokiem sądu.

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.