Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Zostałam zwolniona będąc na L4, czy należy mi się urlop macierzyński?

Moja dziewczyna zatrudniła się w czerwcu 2013 roku. Po tygodniu pracy okazało się, że jest w zagrożonej ciąży. Po 3 tygodniach ciąża obumarła, a moja dziewczyna cały czas przebywając na L4 była pod opieką ginekologiczną i psychologiczną. Nadal będąc na zwolnieniu pracodawca ją zwolnił (skorzystał z jakiegoś prawa, że jest na długotrwałym L4). Obecnie przeszła na świadczenie rehabilitacyjne, które przyznano jej na 4 miesiące oraz została skierowana na leczenie szpitalne psychologiczne dzienne, które odbyła. W trakcie tego leczenie okazało się, że jest w ciąży. Wszystko tym razem jest ok. Czy moja dziewczyna ma prawo do urlopu macierzyńskiego?

Urlop macierzyński przysługuje pracownicy w związku z urodzeniem dziecka, zatem rozwiązanie stosunku pracy powoduje ustanie prawa do urlopu macierzyńskiego. Odrębną kwestią jest natomiast zasiłek macierzyński, który przysługuje w kilku przypadkach, także po ustaniu tytułu do ubezpieczenia. Warunkiem prawa do zasiłku jest jednak w takich wypadkach ustanie ubezpieczenia chorobowego w trakcie ciąży, a powyższy stan faktyczny pozwala domniemać, że zajście w ciążę nastąpiło już po rozwiązaniu stosunku pracy. Tym samym brak tytułu do ubezpieczenia chorobowego pociąga za sobą brak prawa do zasiłku macierzyńskiego.

O ile świadczenie rehabilitacyjne zostało przyznane pomimo ustania ubezpieczenia, gdyż stanowi ono niejako przedłużenie zasiłku chorobowego, o tyle zasiłek macierzyński otrzymuje się na podstawie opłacania składek na ubezpieczenie chorobowe, jakie są odprowadzane od podstawy ich wymiaru np. wynagrodzenia za pracę. Przepisy ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa przewidują prawo do zasiłku po ustaniu ubezpieczenia tylko wówczas, gdy ubezpieczenie to ustało w okresie ciąży z powodu ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy bądź w przypadku, gdy pracownica została zwolniona z naruszeniem przepisów prawa, co zostało stwierdzone prawomocnym orzeczeniem sądu.

Anna Świech
Kancelaria INITIUM Krzysztof Biernacki

Podstawa prawna:
Art. 30 ust. 1, Ustawy  z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2014 r. Nr 0, poz. 159)

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.