Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Wszyscy samozatrudnieni nie zapłacą składki ZUS? Nowe pomysły PiS

Do Senatu wpłynęły nowe poprawki PiS do ustawy o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2. Wśród nowych propozycji znalazło się rozszerzenie grona beneficjentów zwolnienia z płatności składek ZUS przez 3 miesiące.

Fot. Shutterstock/ whitelook

Zgodnie z obecnie obowiązującą tzw. tarczą antykryzysową, osoby samozatrudnione mogą być zwolnione ze składek ZUS. Jednak ich przychód nie może być wyższy niż trzykrotność przeciętnego wynagrodzenia – 15 681 zł. Jednak istnieje wiele osób samozatrudnionych, którzy mają bardzo duży przychód, jednak dużo mniejszy dochód. Choć odnotowują znaczne spadki sprzedaży wywołane obecną pandemią koronawirusa, nie mogą skorzystać z rządowej pomocy. Jednak teraz pojawiło się dla nich światełko w tunelu. PiS złoży w Senacie poprawki do ustawy o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2, zakładające m.in. zniesienie kryterium przychodów przy zwolnieniu samozatrudnionych ze składek ZUS na 3 miesiące

Nowym kryterium decydującym o zwolnieniu ze składek ZUS będzie spadek sumy przychodów o co najmniej 15 proc. Koszt takiego rozszerzenia o nowych beneficjentów wyniesie 1,7 mld zł miesięcznie.

Istotne zmiany w tarczy antykryzysowej

Jednak to nie jedyna zmiana, która została zaplanowana w aktualizacji tarczy antykryzysowej. Firmy zatrudniające od 10 do 49 osób (małe przedsiębiorstwa) będą zwolnione z opłacania składek w wysokości 50 proc. łącznej kwoty nieopłaconych należności z tytułu składek. Zwolnieniem ze składek objęto też wszystkich płatników będących spółdzielniami socjalnymi, bez względu na liczbę pracowników.

Planowane jest wydłużenie płatności świadczenia postojowego. Zamiast jednokrotnego wsparcia dla przedsiębiorców i osób wykonujących umowy cywilnoprawne, będzie możliwość ponownego przyznania tego świadczenia, nie więcej niż trzykrotnie. Ponadto z rozwiązań ujętych w tarczy, będą mogli również skorzystać przedsiębiorcy, którzy założyli swoje firmy do 1 kwietnia, a nie tak jak jest dotychczas, czyli 1 lutego.

Sprawdź, także jak skorzystać z różnych rozwiązań ujętych w tarczy antykryzysowej

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.