Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Jak założyć bar mleczny i ile to kosztuje?

Bary mleczne dla wielu osób mogą kojarzyć się jako relikt PRL-u. Jednak w rzeczywistości mają się bardzo dobrze, co więcej może być to dochodowy biznes. Pojawia się zatem pytanie, jak założyć własny bar mleczny i ile to może kosztować?

Fot. FORUM/ Lukasz Dejnarowicz

Jest bardzo wiele sprawdzonych pomysłów na gastronomiczny biznes. Wiele z nich dostępnych jest w formie franczyzy. Można pójść także w stronę barów szybkiej obsługi, ale nie koniecznie związanych z burgerami, ale z polskim jedzeniem pod postacią barów mlecznych. Taka forma biznesu istnieje już w Polsce od blisko wieku, jednak dopiero w okresie PRL-u najbardziej się rozpowszechniły. Ówcześnie występowały bardzo licznie i obecne były w większości miast. Wiele osób bar mleczny kojarzy także z pewnością z filmem „Miś” Stefana Barei. W tamtym czasie rola, jaką bary mleczne odgrywały w świadomości Polaków, jest podobna do tej, jaką w świadomości Amerykanów miały Automaty. Dziś wiele z nich zostało zamkniętych lub zbliżają się do zamknięcia w momencie przejścia właściciela na emeryturę. Jednak powoli zbliża się renesans barów mlecznych i zaczynają powstawać również nowe tego typu obiekty.

Czym jest bar mleczny?

Jednak na samym początku wyjaśnimy czym jest bar mleczny. Warto tutaj zauważyć, że definicja została ujęta w polskim prawie, a dokładniej w ustawie o pomocy społecznej i brzmi ona: „bar mleczny to  przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą w postaci samoobsługowych, bezalkoholowych, ogólnodostępnych zakładów masowego żywienia, sprzedających całodzienne posiłki mleczno-nabiałowo-jarskie. Nazwa zaś wynika przewagi dań mlecznych. W jadłospisie występowały także potrawy oparte na jajkach, kaszach, czy mące, a znacznie rzadziej mięsne. Przyjmuje się, że cena najdroższego dania jarskiego nie powinna przekraczać ceny 10 złotych, a mięsnego kwoty 15 złotych.

Koszt takiego biznesu jest zróżnicowany. Wszystko zależy od miejsca, gdzie zlokalizowany jest biznes oraz od powierzchni, bowiem to od tego uzależniona jest cena przystosowania lokalu. Jednak najmniejsza kwota, z jaką muszą liczyć się przedsiębiorcy to co najmniej kilkadziesiąt tysięcy złotych. Warto przy tym pamiętać, że sporą część tej kwoty można pokryć, chociażby z dotacji z Urzędu Pracy. 

Dotacje na bar mleczny

Jest to dość nietypowy biznes, bowiem w przeciwieństwie do innych tutaj można otrzymać wsparcie od państwa na sprzedaż produktów. Wszystkie posiłki są bowiem dotowane. Ich wysokość reguluje rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie dotacji przedmiotowych do posiłków sprzedawanych w barach mlecznych. Standardowo można otrzymać 40 proc. dotacji na zakupione towary. Jednak należy pamiętać, że wsparcie można uzyskać tylko na wybrane produkty. Wszystkie zostały rozpisane w rozporządzeniu.

Jednak z racji tego, że biznes ten otrzymuje wsparcie publiczne, konieczne jest złożenie dość licznej dokumentacji. Za każdym razem, ubiegając się o otrzymanie dotacji należy złożyć stosowny dokument do Urzędu Skarbowego w terminie do 20 dnia każdego miesiąca następującego po miesiącu, za który przedsiębiorca ubiega się o dotację. Wzór dokumentu znajduje się poniżej.

Wzór dokumentu o przyznanie dotacji

Przeczytaj także na MamBiznes.pl

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.