Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

ZUS zawiesza składki dla firm na 3 miesiące. Jednak pod pewnymi warunkami

Okres pandemii koronawirusa jest trudnym czasem dla wielu przedsiębiorców. ZUS jednak przygotował dla części z nich specjalną ofertę. -Przedsiębiorcy, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji, mogą odroczyć zapłatę składek za luty, marzec i kwiecień – ogłosiła prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Fot. Shutterstock/ Skwarczynski

Nie tak dawno rzecznik MŚP Adam Abramowicz, apelował w liście do premiera, by ZUS stał się dobrowolny dla przedsiębiorców przez najbliższe 6 miesięcy. Jednak póki co na apelu się skończyło. W zamian za to zgodnie z zarządzeniem prezes ZUS Gertrudy Uścińskej, pojawiła się możliwość zawieszenia płatności składek dla firm za 3 miesiące. Warto jednak zauważyć, że jest to zawieszenie, a nie odroczenie. Oznacza to tyle, że zaległe składki za wspominane 3 miesiące, przedsiębiorca będzie musiał zapłacić.  Odroczenie może dotyczyć składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, a także na Fundusz Emerytur Pomostowych.

Warto jednak zaznaczyć, że jeśli przedsiębiorca zapłacił już składkę za luty, to ze wspomnianego rozwiązania może skorzystać już tylko za dwa miesiące, czyli marzec i kwiecień.

Jak zawiesić składki ZUS?

Aby skorzystać z odłożenia składek, trzeba złożyć wniosek, do którego trzeba będzie załączyć oświadczenie, w którym należy wyjaśnić, jak pandemia koronawirusa wpłynęła na brak możliwości opłacenia należności wobec ZUS. Warto jednak zaznaczyć, że takie działanie może wiązać się z ryzykiem. Wynika to z tego, że jeśli przedsiębiorca otrzyma decyzję negatywną i nie zapłaci w terminie składek, będzie musiał zapłacić także odsetki za zwłokę, które naliczane są już do dnia wymaganej zapłaty.

Przeczytaj także na MamBiznes.pl

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.
Sniper1975 1 kwi 2020 (17:27)

A może pora wysadzić w powietrze ten Jebany ZLODZIEJSKI ZUS