Dotacje dla firm w latach 2014-2020

Poleć znajomemu Wydrukuj artykuł Subskrbcja RSS
2014-04-04

Dotychczasowe dotacje dla firm w latach 2007-2013r., były znaczącym wsparciem dla biznesu. Wiele przedsiębiorców z utęsknieniem oczekuje na dalsze dofinansowanie, które w perspektywie czasu mają niebagatelne znaczenie dla rozwoju przedsiębiorstw. Jak to będzie wyglądać w kolejnych latach? 

 

źródło: thinkstock

 

Wielkie pieniądze  do podziału

 

73 mld zł – taką kwotę zapomogi, dzięki przyjęciu Umowy Partnerstwa przez Radę Ministrów dnia 8 stycznia 2014r., mogą otrzymać przedsiębiorstwa w latach 2014-2020. We wspomnianym układzie znajdują się obszary polskiej gospodarki, zdefiniowane jako tzw. Cele Tematyczne (CT), które mogą zostać objęte wsparciem. Z punktu widzenia przedsiębiorstw, najistotniejsze zakresy wsparcia CT to CT1 oraz CT3. 

 

Cel Tematyczny 1 

 

W ramach pierwszego planu zostanie rozdysponowanych 10,5 mld euro, które zostaną przeznaczone na wypromowanie działań inwestycyjnych pośród przedsiębiorstw – czyli na badania i innowacje. Dodatkowo pieniądze zostaną przeznaczone m. in. na centra badawczo-rozwojowe oraz wsparcie badań technologicznych. 

 

Z powyższego wsparcia skorzystać będą mogły firmy powiązane m.in.  z : 

 

- umacnianiem infrastruktury badawczo-rozwojowej, jak i rozwojem badań i innowacji,

- inwestowaniem przedsiębiorstw w badania i innowacje oraz wspieraniem badań technologicznych. 

 

Cel Tematyczny 3

 

Jeśli chodzi o drugi z najważniejszych celów, przedsiębiorstwa mogą liczyć na pomoc rzędu 5,3 mld euro. Taki kapitał może zostać przeznaczony na zwiększenie atrakcyjności małych i średnich przedsiębiorstw, jak i  sektorów związanych z rynkiem rolnym, rybołówstwem oraz akwakulturą. 

 

Następujące  rozwiązanie będzie możliwe do wykorzystania przez przedsiębiorstwa związane m.in. z : 

 

- upowszechnianiem, dzięki wykorzystywaniu nowych pomysłów  czy pomaganiu nowym firmom, działania przedsiębiorstw,

- wdrażaniem modeli biznesowych, charakterystycznych dla małych i średnich przedsiębiorstw, 

- rozbudowaniem przedsiębiorstwa, a co za tym idzie ulokowaniem na rynku nowych produktów, 

- dokonywaniem inwestycji w nowatorskie maszyny czy sprzęt służący do produkcji, 

- rozrostem inkubatorów przedsiębiorczości. 

 

Wsparcie także z innych stref

 

Istnieją również inne obszary, które w mniej intensywny sposób wspomagają działanie sektora  małych i średnich przedsiębiorstw, aczkolwiek  wciąż stanowią  cenną formę wsparcia. Wśród nich możemy wyróżnić : CT2, CT4 i CT8. 

 

Cel Tematyczny 2

 

CT 2 jest planem bazującym na zwiększeniu wartości jakości związanej z technologią informacyjno-komunikacyjną, nastawionej na handel elektroniczny. Opiera się na m.in. na : 

 

- wprowadzeniu nowego sposobu zarządzania przedsiębiorstwem, polegającym na nowoczesnym zarządzaniu firmą, jak i wdrożeniem potencjalnego systemu obsługi, 

- zakupie sprzętu i oprogramowania, dzięki któremu możliwe by było wdrożenie elektronicznej usługi,- rozruchu portalu multimedialnego.

 

Cel Tematyczny 4

 

W przypadku CT 4 nadrzędnym celem jest wdrożenie odnawialnych źródeł energii w przedsiębiorstwach, jak i wsparcie w przejściu na gospodarkę ograniczającą emisje do atmosfery.  Przedsiębiorstwa mogą zaprezentować swoją skuteczność energetyczną dzięki :

 

- wsparciu finansowemu audytów energetycznych, 

- pomocy w tworzeniu prywatnego źródła energii, pochodzącego z odnawialnych źródeł energii, 

- wspieraniu sposób na zmniejszenie strat związanych z energię elektryczną, ciepłem czy wodą. 

 

Cel Tematyczny 8

 

Cel ten tyczy się przede wszystkim przystosowania pracowników, przedsiębiorstw i przedsiębiorców do wszelkiego rodzaju zmian i obejmuje m.in.  : 

 

- wprowadzanie nowatorskich metod, związanych z zarządzaniem przedsiębiorstwem, jak i zainicjowaniem zarządzania strategicznego, 

- pomoc dla pracowników wymagających rozwinięcia swoich kwalifikacji, - zapewnienie rozległych usług o tematyce szkoleniowej, doradczej i diagnostycznej, - ratunek dla przedsiębiorstw będących w kryzysowej sytuacji, mających problemy w związku z negatywną kondycją gospodarczą. Przeczytaj także:

 

- Zdobyła dotację i zarabia sprzedając lampy w internecie

- Dotacja na założenie firmy vs praca na etacie

- 6 razy odmówiono jej dotacji na biznes, ale się nie poddała

 

Jan Kolwa

Bankier.pl

 

Komentarze
Unijny_Specjalista 2014-04-04 13:36:30
Wszystko o nowej perspektywie finansowej 2014-2020 znajdziesz na http://dotacje-z-unii-europejskiej.blogspot.com/. Dowiedz się jakie zasady udzielania dotacji będą obowiązywać, jakie konkursy będą organizowane i skorzystaj z dostępnej puli środków.
lato 2015-03-09 20:05:13
gówno
pablo 2015-10-07 15:23:02
Chciałem starać się o dofinansowanie działalności gdzie znaleźć pomoc?
lvki 2015-11-08 11:45:48
ja chcialem starac sie o dotacje w urzedzie pracy jako bezrobotny a pani w urzedzie mi powiedziala ze mam isc do kogos do pracy bo maja duzo ofert pracy na moim stanowisku.ale najlepszy tekst ktory uslyszalem niech pan sie pospieszy z wypisywaniem tych papierow bo mam za chwile spotkanie to sa kpiny dla mnie.

Dodaj komentarz

Treść
Nick
Przepisz kod z obrazka

Nigdy się nie potkniesz kiedy stoisz. Im szybciej idziesz, tym łatwiej możesz się potknąć, ale tym dalej możesz zajść

Charles F.Kettering
Pit 2016

Czy wiesz, że...?

Marka Coca Coli jest więcej warta niż jej wszystkie aktywa trwałe
POLECAMY
Polak znalazł tani lot do Irlandii i tam rozkręcił własny biznes

Bonnier Business Polska