Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Czy mogę zatrudnić męża na pół etatu?

Prowadzę sklep i mąż pomaga mi w działalności. Czy mogę go zatrudnić na pół etatu?

Tak, nie ma prawnych przeszkód do takiego zatrudnienia.

Zatrudnienie małżonka może zachodzić na podstawie umowy o pracę na czas określony, nieokreślony lub na okres próbny. Może być także oparte o umowę zlecenie lub umowę o dzieło. Kodeks cywilny, regulujący kwestie umów typu zlecenie czy dzieło, jak również umów nienazwanych nie wypowiada się w tej materii zakazująco.

Kodeks pracy również nie widzi przeszkód prawnych, aby realizować tego typu umowy. Należy się jednak zastanowić nad opłacalnością takiego rozwiązania. Proszę pamiętać, że zatrudniony współmałżonek  według Kodeksu pracy,  czy też ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, (dalej: updof) nie będzie pracownikiem w stricte tego słowa znaczeniu. Przedsiębiorcy nie będą więc przysługiwały pewne prawa. Przykładowo, wynagrodzenie osoby zatrudnionej u współmałżonka, z którym żyje w jednym gospodarstwie domowym, nie będzie kosztem uzyskania przychodu dla przedsiębiorcy (art. 23 ust. 1 pkt 10 updof).  W przypadku składek ZUS, kosztem podatkowym jest składka na ubezpieczenie społeczne w części zapłaconej przez płatnika, czyli współmałżonka. Jak stwierdziła Izba Skarbowa we Wrocławiu w decyzji z 6 lutego 2006 r. (PDI415/229/05), płaca małżonka nie jest kosztem, niezależnie od tego, czy pomiędzy małżonkami istnieje wspólność majątkowa. Nie ma znaczenia również to, że umowa o pracę została zawarta kilka lat przed zawarciem małżeństwa, a jej warunki nie zostały od tego czasu zmienione.

Z obowiązujących przepisów wynika, że najkorzystniejszym rozwiązaniem jest zrobienie z małżonka osoby współpracującej, która posiada własną działalność gospodarczą. Jak stwierdził Drugi Urząd Skarbowy w Katowicach (postanowienie z 5 maja 2005 r., PBI/P/415-18/05) nie ma przeszkód aby w takiej sytuacji wartość świadczonej usługi stanowiła koszt uzyskania przychodu. Trzeba jednak mieć świadomość, że rozliczenia pomiędzy małżonkami o charakterze rodzinnym mogą być narażone na dodatkowe kontrole.

Podstawa prawna:

  • Ustawa – Kodeks pracy (Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz 94 ze zm.)
  • Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 i Nr 22, poz. 270)

Przemysław Gogojewicz

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.