Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

10 rzeczy, które zostały wymyślone w Niemczech

Wiele państw może pochwalić się dokonaniami historycznymi czy też ekonomicznymi. Część z nich znana jest również ze względu na przedmioty czy zwyczaje, których pochodzenie jest ściśle związane z tym krajem. Ciekawym przykładem są  Niemcy, słynący- jak się okazuje- nie tylko z wyrobów masarskich.

Portal thelocal.com przygotował zestawienie 10 pomysłów i wynalazków, które miały swoje początki w Niemczech. Oto one :

Filtr do kawy

W  1908r. drezdeńska gospodyni domowa, Melitta Benz, szukając sposobu na pozbycie  się fusów z kawy z filiżanki, postanowiła użyć  do tego celu papierowej bibuły z książek szkolnych swoich dzieci. Dzięki temu zabiegowi fusy zostały na papierowej warstwie, co spowodowało zwiększenie przyjemności z picia kawy. Widząc  efekty swojego działania, postanowiła opatentować swój wynalazek, który następnie wspólnie z mężem sprzedała w następnym roku w ilości ponad tysiąca sztuk.

Zajączek wielkanocny

Zwyczaj ten jest jednym ze świeckich symboli Wielkanocnych, pochodzącym z Niemiec. Zgodnie z tradycją, zajączek w pierwszy dzień świąt wielkanocnych przemierza świat, zostawiając w wystawionych koszyczkach prezenty. Upominki te odnajdywane są przez domowników następnego dnia.
 

Druk

Początki druku sięgają starożytnych Chin, aczkolwiek to Jan Gutenberg, złotnik i drukarz z Moguncji, połączył wszelkie znane wcześniej techniki i w 1448r. założył drukarnię, w której skonstruował maszynę służącą do odciskania złożonych czcionek tekstów na papierze.

Zegarek sterowany radiem

W 1990r. gadżet ten, który zapewne wielu kojarzy się z przygodami brytyjskiego agenta Jamesa Bonda, został wytworzony przez niemieckiego producenta zegarów Junghans Uhren Gmbh. Główną zaletą tego zegarka było dostosowanie się do czasu zegara atomowego, które  możliwe było za pomocą sygnałów radiowych.

Aspiryna

Aspiryna, rozpoznawalna na całym świecie – z charakterystycznym krzyżem na środku – tabletka  przeciwbólowa, została wynaleziona w 1897r. przez Feliksa Hoffmanna, niemieckiego chemika, pracującego wówczas dla farmaceutycznego giganta – firmy Bayer. Początkowo siedzibą przedsiębiorstwa było Barmen, aczkolwiek od 1912r. centrala znajduje się w Leverkusen.

Skala Fahrenheita

Skala pomiaru temperatury, która została utworzona w 1724r. przez niemieckiego fizyka Daniela Gabriela Fahrenheita. Podczas jej opracowywania, naukowiec wzorował się na skali Ole Romera, bazującej na temperaturze zamarzania solanki oraz wody, temperaturze ludzkiego ciała oraz na temperaturze wrzenia wody. Niegdyś była używana w wielu krajach, jednak obecnie została wyparta przez skalę Celsjusza i jej stosowanie zostało ograniczone do USA, Kajmanów, Bahama oraz Belize.

Początki motoryzacji

Istnieje wiele opinii, które mówią, iż pierwszym w pełni pracującym samochodem był wyprodukowany w 1908r. Ford T, którego pomysłodawcą był Henry Ford. Pierwszy, zmotoryzowany, trójkołowy pojazd z silnikiem spalinowym oraz elektrycznym zapłonem  funkcjonował już jednak  22 lata wcześniej, w 1886r.Wymyślony został przed dwóch Niemców, Karla Benza i Gottlieba Daimlera.

Akordeon

Początkowo akordeon w niczym nie przypominał obecnej postaci tego sprzętu muzycznego. Wytworzony w 1822r. przez Niemca Friedricha Buschmanna sprzęt, jawił się jako urządzenie wytwarzające dźwięk z przenośną klawiaturą i wibrującymi trzcinami.

Karta chip

Obecnie mało kto wyobraża sobie nieposiadanie kart magnetycznych z wbudowanym chipem i zabezpieczeniem kodem PIN. W latach 60-tych nie występowały jednak tego typu formy bezpieczeństwa, w związku z czym dostawcy usług finansowych szukali sposobów na zwiększenie pewności użytkowania. W 1977r. Jurgen Dethloff i Helmut Gottrup, dwójka niemieckich wynalazców, po 9-cio letnich pracach, stworzyła pierwszą kartę z wbudowanym, programowalnym mikroprocesorem.

Osadnicy z Catanu

Niemiecka, wieloosobowa gra planszowa, wymyślona przez Klausa Teubera została po raz pierwszy wydana w 1995r. za pośrednictwem niemieckiego wydawnictwa Franckh-Kosmos-Verlag. Rozrywka zdobyła ogromną popularność na całym świecie, a w samym Niemczech sprzedano dotychczas ponad 10 mln egzemplarzy wersji podstawowej, jak i dodatków.

Polska również ma się czym pochwalić

Polska  także może pochwalić się wieloma interesującymi wynalazkami.  

Należy przede wszystkim wspomnieć o lampie naftowej, skonstruowanej we Lwowie w 1853r. przez Ignacego Łukasiewicza, polskiego chemika i farmaceutę. Odkrycie to w znaczący sposób przełożyło się na rozkwit przemysłu naftowego.

Również wykrywacz min, wytworzony w 1942r. przez dwóch polskich poruczników, Józefa Kosackiego oraz Andrzeja Garbosia, miał niebagatelne znaczenie w historii ludzkości. Konstrukcja ta okazała się na tyle dobrą i trwałą, iż używana była jeszcze przez wiele armii na przestrzeni kolejnych 50 lat.

Nie można także pominąć kamizelki kuloodpornej, której twórcami była dwójka Polaków – Jan Szczepanik oraz Kazimierz Żegleń. Zgodnie z ich pomysłem energia, pochodząca z pocisku, była wchłaniana przez następujące po sobie warstwy tkaniny, służącej do uszycia kamizelki. Dzięki temu możliwe było skuteczne zatrzymanie kul rewolwerowych,  jak i pocisków karabinowych.

Jan Kowal

Bankier.pl 

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.