Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

40 tysięcy złotych na własny biznes

Dobra wiadomość dla osób myślących o własnym biznesie, którym brakuje kapitału na założenie firmy. Młodzi przedsiębiorcy mogą ubiegać się o unijne wsparcie w kwocie 40 tysięcy złotych na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Środki na promocję przedsiębiorczości pochodzą z działania 6.2 Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki a pierwsze wypłaty ruszą już w przyszłym miesiącu.

Jak pisze „Gazeta prawna” grupami traktowanymi w sposób priorytetowy przy rekrutacji są kobiety, osoby do 25. roku życia, osoby długotrwale bezrobotne, osoby po 50. roku życia, a także osoby zamieszkujące na obszarach wiejskich.

Beneficjent, który otrzyma pieniądze, będzie świadczyć wobec przyszłych przedsiębiorców trzy rodzaje usług:

• obowiązkowe szkolenia i doradztwo,
• wypłatę dotacji,
• udzielanie przez okres od 6 do 12 miesięcy wsparcia pomostowego obejmujące doradztwo przy w efektywnym wykorzystaniu dotacji.

Osoby, które chcą założyć własną firmę, najpierw muszą przejść szkolenie. Dowiedzą się, jak zarejestrować działalność, gdzie złożyć wymagane dokumenty, poznają podstawy prawa niezbędne do prowadzenia wybranego biznesu. Uzyskają też informacje, jak przygotować dobry biznesplan. Aby otrzymać wsparcie finansowe, uczestnicy muszą w trakcie szkolenia zarejestrować działalność. Ale tylko niektórzy z nich otrzymają środki na rozwój firmy. O tym, kto otrzyma dotację, decydują przyjęte przez beneficjenta kryteria. Przyznana dotacja ma służyć pokryciu wydatków inwestycyjnych umożliwiających funkcjonowanie nowego przedsiębiorstwa.” – pisze „Gazeta prawna”

„Uczestnik i beneficjent podpisują umowę na otrzymanie wsparcia finansowego. Nie jest wymagany żaden wkład własny ze strony przyszłych przedsiębiorców. Wsparcie na założenie firmy jest pomocą bezzwrotną, pod warunkiem że nowe przedsiębiorstwo przetrwa na rynku co najmniej 12 miesięcy. Osoba, która otrzymała dotację, będzie musiała ją zwrócić, jeśli zlikwiduje firmę przed upływem tego okresu.”- informuje dziennik.

„Beneficjent może określić w umowie zabezpieczenie zwrotu otrzymanego wsparcia na rozwój przedsiębiorczości w przypadku niedotrzymania warunków umowy dotyczącej ich przyznania. Formami zabezpieczenia mogą być: poręczenie, weksel własny, weksel z poręczeniem wekslowym (aval), gwarancja bankowa, zastaw na prawach lub rzeczach, blokada rachunku bankowego albo akt notarialny o poddaniu się egzekucji przez dłużnika.” – czytamy w gazecie.

„Przedsiębiorca po rozpoczęciu działalności może być objęty wsparciem pomostowym. Jest ono przyznawane na jego wniosek składany do beneficjenta. To beneficjent uzasadnia na piśmie decyzję o przyznaniu wsparcia pomostowego i podpisuje z uczestnikiem projektu umowę o przyznanie podstawowego wsparcia pomostowego. Określa ona pomoc szkoleniowo-doradczą i wartość oraz warunki wypłaty środków. Przedsiębiorca otrzymuje w ramach wsparcia pomostowego bezzwrotną pomoc kapitałową przyznawaną w formie comiesięcznej dotacji w kwocie nie większej niż równowartość minimalnego wynagrodzenia.” – czytamy dalej.

„Ma ono ułatwić początkującemu przedsiębiorcy pokrycie obligatoryjnych opłat ponoszonych w pierwszym okresie prowadzenia działalności, w tym kosztów z tytułu składek do ZUS. Wsparcie pomostowe jest udzielane do sześciu miesięcy od rozpoczęcia działalności. Beneficjent może je jednak przedłużyć o kolejne sześć miesięcy na wniosek przedsiębiorcy.” – pisze „Gazeta prawna”.

Dotacja w kwocie 40 tys. zł na założenie firmy to bardzo atrakcyjna pomoc dla przedsiębiorczych Polaków. Cieszy fakt, że pojawia się coraz więcej inicjatyw i programów, dzięki którym młodzi przedsiębiorcy cierpiący na brak kapitału mogą zrealizować swoje pomysły na biznes.

Więcej w „Gazecie prawnej” w artykule „Można otrzymać 40 tys. zł ze środków Unii Europejskiej na własny biznes”, autorstwa Pawła Jakubczaka

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.
Janek1705 27 paź 2009 (20:34)

Mam takie samo pytanie jak [email protected]
A co do artykułu to fakt same ogólniki i zero konkretów;(