Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

500 mln euro na założenie własnej firmy

Dobra wiadomość dla osób z pomysłem na biznes, którym brakuje kapitału na rozkręcenie własnej firmy. Unia Europejska chce właśnie dla małych i mikrofilm stworzyć specjalny program, z którego początkujący przedsiębiorcy będą mogli uzyskać finansowe wsparcie na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Na rozwój mikofirm w sumie zostanie przeznaczone 500 mln euro.

„Z przedstawionej przez KE strategii wynika, że te pieniądze mają być remedium na problemy z pozyskaniem kredytów bankowych przez małe firmy. Im mniejsza i młodsza firma, tym trudniej jest obecnie jej pozyskać środki z rynku komercyjnego. Banki w obliczu kryzysu finansowego bardzo mocno ograniczyły swoją akcję kredytową. Unijne mikrokredyty mają być receptą na taką sytuację. Z zapowiedzi wynika, że będą z nich mogli również skorzystać bezrobotni, chcący założyć własną firmę. Komisja liczy, że kredyty przełożą się na nowe miejsca pracy, co pozwoli w pewnym stopniu zmniejszyć wzrost bezrobocia wywołany kryzysem.” – czytamy w „Gazecie Prawnej”.

„Nowy unijny instrument ma być finansowy ze środków unijnych. Na ten cel zostanie przeznaczone 100 mln euro. Resztę dołożą Europejski Bank Inwestycyjny oraz międzynarodowe instytucje finansowe. Niestety, są to na razie jedyne informacje o unijnych mikrokredytach. Nie wiadomo, kiedy one będą dostępne ani w jakiej formie będą mogli z nich skorzystać polscy przedsiębiorcy. Nie udało się nam ustalić, jaka część z 500 mln euro mogłaby trafić do Polski ani kto będzie odpowiedział w kraju za ich dystrybucję. Ministerstwo Rozwoju Regionalnego nie chce oficjalnie komentować nowej inicjatywy KE.” – pisze „Gazeta Prawna”.

Kolejny program skierowany do osób marzących o własnej działalności gospodarczej to bardzo dobra wiadomość. Unia chce w trudnym dla małych firm okresie kryzysu wesprzeć przedsiębiorcze postawy. Oczywiście kredyty dla najmniejszych przedsiębiorców to nie pierwsza taka unijna inicjatywa. Kilka miesięcy temu Komisja Europejska zaproponowała, by Europejski Bank Inwestycyjny przeznaczył 15 mld euro na preferencyjne kredyty małych i mikroprzedsiębiorstw.

– 101 niezwykłych pomysłów na biznes

– Jak studenci robią biznes

– Najbogatszy student na ziemi

– Studenci znaleźli pomysł na biznes

Więcej na temat w „Gazecie Prawnej”, w artykule Mariusza Gawrychowskiego pt. „500 mln euro z UE na założenie własnej firmy”.

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.