Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Badanie sprawozdań finansowych spółek z o.o.

Spółki, które kontynuują działalność, które w poprzedzającym roku obrotowym osiągnęły lub przekroczyły granicę dwóch z trzech następujących wielkości:

  • średnioroczne zatrudnienie – co najmniej 50 osób,
  • suma aktywów bilansu na koniec roku obrotowego – równowartość w walucie polskiej 2 500 000 euro,
  • przychód netto ze sprzedaży towarów i produktów oraz operacji finansowych za rok obrotowy – równowartość w walucie polskiej 5 000 000 euro

są obowiązane poddać badaniu rocznemu sprawozdanie finansowe i ogłosić go w Monitorze Polskim B. 

Pozostałe spółki z ograniczoną odpowiedzialnością są zwolnione z badania rocznego sprawozdania finansowego.

Rewident

Badanie rocznego sprawozdania finansowego jest dokonywane przez biegłego rewidenta na zlecenie spółki. Biegłego rewidenta wybiera zgromadzenie wspólników spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, chyba że umowa spółki stanowi inaczej.

W sytuacji, kiedy wyboru biegłego rewidenta dokonał organ nieuprawniony, to badanie sprawozdania finansowego będzie nieważne z mocy samego prawa.

Po ustaleniu biegłego rewidenta spółka zawiera z nim umowę o badanie, w terminie umożliwiającym mu udział w inwentaryzacji znaczących składników majątkowych.
Biegły rewident przedstawia spółce pisemną opinię i raport z badania.

Celem przeprowadzenia badania rocznego sprawozdania finansowego spółki jest wyrażenie opinii, czy dane sprawozdanie finansowe jest sporządzone prawidłowo, czy rzetelnie i jasno przedstawia sytuację majątkową i finansową, wynik finansowy oraz rentowność spółki.

Zarówno opinię, jak i raport z badania rozpatruje wraz ze sprawozdaniem finansowym zgromadzenie wspólników.

Zarząd spółki składa sprawozdanie finansowe z opinią biegłego rewidenta do:

  • urzędu skarbowego,
  • sądu rejestrowego,
  • ogłoszenia w Monitorze Polskim B, dołączając uchwały zgromadzenia wspólników o zatwierdzeniu sprawozdania finansowego, o podziale zysków lub pokryciu straty.

Sądowi rejestrowemu dołącza się również sprawozdanie z działalności spółki w roku obrotowym.

Postępowanie

Sposób postępowania przy badaniu sprawozdań finansowych spółek z ograniczoną odpowiedzialnością przebiega według następującego schematu:

  • Określenie czy sprawozdanie finansowe będzie podlegało badaniu (w momencie zatwierdzenia sprawozdania za rok poprzedni).
  • Poszukiwanie podmiotu uprawnionego do badania sprawozdania przez zebranie ofert (czerwiec – wrzesień).
  • Wybór audytora do badania przez uprawniony organ (zgromadzenie wspólników) – (lipiec – październik).
  • Podpisanie umowy z audytorem (sierpień – grudzień).
  • Sporządzenie wstępnego sprawozdania finansowego – udostępnienie go właścicielom i złożenie w urzędzie skarbowym (styczeń – marzec).
  • Udostępnienie sprawozdania finansowego organowi zatwierdzającemu (nie później niż w ciągu 15 dni przed zatwierdzeniem).
  • Zatwierdzenie sprawozdania (nie później niż w ciągu 6 miesięcy po dniu bilansowym).
  • Złożenie zatwierdzonego sprawozdania do urzędu skarbowego wraz z opinią i raportem z badania oraz złożenie ostatecznego zeznania podatkowego (w ciągu 10 dni po zatwierdzeniu sprawozdania, ale nie później niż w ciagu 9 miesięcy po zakończeniu roku podatkowego).
  • Złożenie zatwierdzonego sprawozdania do rejestru sądowego wraz z opinią biegłego rewidenta oraz odpisem uchwały o zatwierdzeniu sprawozdania i podziale zysku lub pokryciu straty oraz sprawozdania z działalności spółki z o.o.  (w ciągu 15 dni po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego).
  • Ogłoszenie sprawozdania finansowego wraz z opinią biegłego i dokumentami j.w. w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski B”. (w ciągu 15 dni po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego).
Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.