Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Białe certyfikaty, czyli premia dla oszczędzających energię

Polscy przedsiębiorcy będą mogli zarobić na oszczędzaniu prądu. Od przyszłego roku wchodzi w życie system białych certyfikatów, który to umożliwi. Jednak zdaniem prof. Skoczkowskiego z Politechniki Warszawskiej skorzystają z niego tylko najwięksi.

Białe certyfikaty to świadectwa potwierdzające zaoszczędzenie określonej ilości energii w wyniku realizacji inwestycji służących poprawie efektywności energetycznej. System białych certyfikatów funkcjonuje w kilku krajach Unii Europejskiej w różnych odmianach, np. we Włoszech i Wielkiej Brytanii.

Za zaoszczędzoną energię jej sprzedawcy lub dystrybutorzy będą otrzymywać białe certyfikaty, a więc będą wspomagani pieniędzmi publicznymi mówi prof. Tadeusz Skoczkowski. Jednak natrafiamy tutaj na białą plamę niewiedzy. Jest to dobry system, ale bardzo skomplikowany, wymagający dobrego rozeznania w kosztach przedsięwzięć o efektywności energetycznej.

Profesor ma duże obawy związane z tym, czy uda się zrealizować wytyczne w tym zakresie. Zgodnie z nimi Unia Europejska zamierza za 8 lat zmniejszyć zużycie energii o 20 proc. w porównaniu do 1990 roku.

Z przykrością trzeba stwierdzić, że system ten znajduje się w Polsce dopiero w powijakach. Mając już ustawę, dopiero zastanawiamy się w Polsce, jak ten system konstruować tak, aby był on skuteczny w warunkach polskich mówi prof. T. Skoczkowski.

Oprócz braku wyspecjalizowanych przedsiębiorstw i instytucji, brakuje również skutecznego, krajowego systemu weryfikacji oszczędności energii. Inną barierą jest to, że nadal rząd przeznacza niedostateczne środki na inwestycje energetyczne, głównie w obszarze małych i średnich przedsiębiorstw oraz gospodarstw domowych.

Duży przemysł, jeżeli chodzi o efektywność energetyczną, w zasadzie radzi sobie całkiem dobrze. Tam jest ona istotnym elementem prowadzenia skutecznej polityki gospodarczej tych przedsiębiorstw, maksymalizacji zysków. Niemniej, wszystkie drobne przedsiębiorstwa i gospodarstwa domowe, w zasadzie pozbawione są w Polsce skutecznych systemów wsparcia, jeżeli chodzi o wzrost efektywności energetycznej podkreśla ekspert.

Polska planuje wprowadzić system białych certyfikatów w ramach ustawy o efektywności energetycznej. Zgodnie z jej założeniami ma zacząć obowiązywać od przyszłego roku.

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.