Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Ciekawe pomysły otrzymały dotację

Szczotki z surowców wtórnych, suplementy diety, biopaliwa nowej generacji, pieczywo o przedłużonej trwałości – wszystko oparte na innowacyjnych technologiach. Firmy z Łodzi i województwa dostały na nie łącznie ponad 220 mln zł unijnych dotacji. Kolejne mają szansę na zdobycie dużych pieniędzy.

– Dotacje w jednym tylko konkursie otrzymało 17 firm różnych branż. Najniższa wyniosła 5,5 mln zł, najwyższa ponad 40 mln. Zastrzyk unijnej gotówki to dla przedsiębiorstw w regionie nie tylko szansa na przetrwanie kryzysu, ale przede wszystkim na rozwój, a tym samym zwiększenie konkurencyjności na rynku – mówi Krzysztof Kałużny z Łódzkiej Agencji Rozwoju Regionalnego, która przyjmuje i weryfikuje wnioski.

Wśród zwycięzców pierwszego konkursu znalazły się m.in. łódzka spółka Ichem, producent i dystrybutor zdrowej żywności, która otrzymała dotację na wdrożenie technologii produkcji suplementów diety. „Organika-Car”, łódzki wytwórca m.in. kosmetyków samochodowych oraz płynów hamulcowych i do spryskiwaczy, po unijne wsparcie skutecznie sięgnął kolejny raz.

Tym razem uruchomi dzięki niemu produkcję wyrobów chemii motoryzacyjnej zawierającej tzw. nanokompozyty. Z kolei spółka „Dakri-Bis” z Łodzi, producent wyrobów piekarniczych i cukierniczych, z powodzeniem ubiegała się o dotację na zakup technologii produkcji pieczywa o przedłużonej trwałości.

Firmie Bioenergia Oli z Sieradza fundusze z UE umożliwią m.in. budowę i wyposażenie zakładu produkcji biopaliw, kupno technologii oraz aparatury do laboratorium badawczo rozwojowego. Dzięki inwestycji o 25-70 osób wzrośnie też zatrudnienie w fabryce. Spółce Arix Polska w Kleszczowie przyznano natomiast dotację na innowacyjną linię do produkcji szczotek z surowców wtórnych.

Prowadzisz małą firmę i chciałbyś zaprezentować ją użytkownikom MamBiznes.pl? Napisz na adres [email protected]

Unijne dotacje na inwestycje o tzw. wysokim potencjale innowacyjnym są przyznawane w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka na zakup lub wdrożenie nowoczesnych technologii, stosowanych na świecie nie dłużej niż 3 lata. Mogą się o nie ubiegać przedsiębiorstwa produkcyjne i usługowe, bez względu na branżę. Nie trzeba być gigantem na rynku, aby zdobyć pieniądze z UE.

Przeciwnie: najbliższy, ostatnim w tym roku, konkurs jest przeznaczony tylko dla małych i średnich przedsiębiorstw. – Mają o co walczyć, bo mogą dostać od 2,4 do 42 mln zł. Wnioski będą przyjmowane od 28 września do 30 października – dodaje Krzysztof Kałużny z ŁARR.

W ramach tego samego programu jest szansa na dotacje w trzech innych konkursach. Od 14 wrz do 10 października właściciele małych i średnich firm, które stawiają pierwsze kroki w eksporcie, mogą składać wnioski w konkursie „Paszport do eksportu”. Do podziału wśród zwycięzców jest 65 mln zł. Na e-usługi mikro-, i małych firm, działających do roku, przeznaczone są fundusze w konkursie „Wspieranie działalności gospodarczej w dziedzinie gospodarki elektronicznej” (składanie wniosków od 26 października).

– Milioner przed dwudziestką

– Swój pierwszy miliona zarobił na serwisie MP3.com

– Zarabiają sprzedając słowa w Inernecie

Od 5 do 23 października będą natomiast przyjmowane wnioski w konkursie „Wspieranie wdrażania elektronicznego biznesu typu B2B”, w którym firmy mogą dostać od 20 tys. do 2 mln zł dotacji. Bliższe informacje o konkursach można uzyskać w punktach konsultacyjnych Łódzkiej Agencji Rozwoju Regionalnego w Łodzi i województwie w ramach „Miesiąca antykryzysowego”, który ŁARR organizuje w październiku, specjaliści z punktów konsultacyjnych będą dodatkowo udzielać przedsiębiorcom bezpłatnych porad dotyczących nie tylko unijnych dotacji, ale też możliwości uzyskania tanich kredytów i poręczeń kredytowych, umożliwiających przetrwanie w kryzysie. Osobom planującym założenie firmy podpowiedzą m.in. jak się do tego zabrać krok po kroku i na jakie branże warto stawiać.

– Jak zdobyć kapitał na własny biznes

ŁARR

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.