Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Co zrobić, gdy kierownik nie chce wypisać protokołu powypadkowego?

Podczas pracy dostałem poważnego urazu kręgosłupa. Pierwszej pomocy udzieliło mi pogotowie, co zresztą zostało udokumentowane. Mój kierownik nie chce jednak wypisać protokołu powypadkowego. Co mam dalej zrobić?

Kierownik zobowiązany jest do udokumentowania zdarzenia i powiadomienia o nim dyrektora bądź inna osobę zarządzającą firmą. Trzeba jednak podkreślić, że taka dokumentacja z punktu widzenia ewentualnych roszczeń pracownika jest mało istotna. To osoba poszkodowana po przeprowadzeniu badań i dokonaniu wymaganych zabiegów powinna zwrócić się z prośbą do placówki zdrowia, aby ta sporządziła raport dotyczący poniesionego uszczerbku na zdrowiu.

Raporty medyczne są podstawowym dowodem w sprawach dochodzenia roszczeń z tytułu wypadku przy pracy. To na ich podstawie orzeka się o wysokości odszkodowania. Dokumentacja z wypadku sporządzona przez kierownika ma istotne znaczenie z punktu widzenia Państwowej Inspekcji Pracy, nie ma natomiast bezpośredniego związku z zadośćuczynieniem finansowym dla pracownika. Z praktyki często zarządzający zakładem pracy nie odnotowują faktu wypadku swoich pracowników podczas pracy, z uwagi na groźbę dodatkowych kosztów z tytułu naruszenia np. zasad BHP. To PIP władny jest wymierzyć pracodawcy karę pieniężną w oparciu o dokumentację wypadku, zeznania świadków, czy samego poszkodowanego.

W razie wypadku przy pracy pracodawca jest obowiązany podjąć niezbędne działania eliminujące lub ograniczające zagrożenie, zapewnić udzielenie pierwszej pomocy osobom poszkodowanym i ustalenie w przewidzianym trybie okoliczności i przyczyn wypadku oraz zastosować odpowiednie środki zapobiegające podobnym wypadkom. Pracodawca jest obowiązany niezwłocznie zawiadomić właściwego inspektora pracy i prokuratora o śmiertelnym, ciężkim lub zbiorowym wypadku przy pracy oraz o każdym innym wypadku, który wywołał wymienione skutki, mającym związek z pracą, jeżeli może być uznany za wypadek przy pracy. Pracodawca jest obowiązany również prowadzić rejestr wypadków przy pracy.

Podstawa prawna: Ustawa – Kodeks pracy (Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 ze zm.).

Przemysław Gogojewicz

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.