Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Co zrobić, gdy urząd odmówi zwolnienia z VAT?

Sprowadziłem samochód. Gdy udałem się do urzędu skarbowego w celu zasięgnięcia informacji o zwolnieniu samochodu z podatku VAT, okazało się, że zalegam z podatkiem od prowadzonej działalności gospodarczej. Co mam teraz zrobić? Decyzja dotycząca zwolnienia samochodu z VAT jest negatywna.

Zwrot podatku VAT dłużnikowi w podatku dochodowym od osób fizycznych, a rejestracja samochodu w Polsce to dwa zupełnie różne zagadnienia prawne. Zgłaszając do pierwszej rejestracji właściciel sprowadzonego z zagranicy pojazdu musi przedstawić następujące dokumenty:

  • dowód rejestracyjny;
  • dokumentację potwierdzającą zapłatę akcyzy w Polsce, jeśli samochód sprowadzono z państwa UE;
  • zaświadczenie wydane przez naczelnika urzędu celnego o zapłaceniu VAT lub braku takiego obowiązku;
  • zaświadczenie o pozytywnym wyniku badania technicznego.

Jeśli w grę wchodzi powierzenie auta przez zagraniczną osobę prawną lub fizyczną podmiotowi polskiemu, do wniosku o rejestrację należy dołączyć niemal identyczne dokumenty. Różnica polega jedynie na tym, że zamiast dowodu własności pojazdu należy okazać dokument, na którego podstawie nastąpiło powierzenie auta.

To wszystkie obowiązki, jakie formalnie należy spełnić, aby otrzymać decyzję administracyjną o rejestracji pojazdu na terytorium Polski.

Wydaje się, że decyzja administracyjna co do rejestracji po spełnieniu wymogów powinna być automatyczna. Jeżeli tak się nie dzieje, przyczyn można szukać albo po stronie urzędników (w wyniku ich błędnej interpretacji przepisów) albo po stronie osoby zamierzającej zarejestrować pojazd (z uwagi na braki w dokumentacji). Jeśli brak rejestracji pojazdu wynikałby tylko i wyłącznie z zaległości podatkowej, to tak wydana decyzja winna by zaskarżona przez sprowadzającego pojazd w postępowaniu administracyjnym.

Co do zwrotu VAT, to na mocy ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz.U. 2002 r. Nr 153, poz. 1272), możliwy jest zwrot podatku tym podatnikom, u których w dniu złożenia wniosku zaległości podatkowe objęte były decyzją właściwego urzędu skarbowego o ich rozłożeniu na raty, pod warunkiem terminowej wpłaty poszczególnych rat przypadających do zapłaty w dniu złożenia wniosku. Zmiana ta ma charakter normatywny, a nie tylko wyjaśniający (zgodnie z wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 27 sierpnia 2004 r.; FSK 394/2004). Podatnikowi nie pozostaje nic innego, jak tylko wnieść skargę do WSA na decyzję organu odmawiającego zwrotu VAT.

Podstawa prawna: Rozporządzenie w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów (Dz.U. Nr 110, poz. 1169 ze zm.).

Przemysław Gogojewicz

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.