Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Co zrobić po skończeniu okresu użytkowania wieczystego?

Czy po skończeniu okresu użytkowania wieczystego mogę te użytkowanie przedłużyć czy kupić dom na własność? Za jaka kwotę?

Najpierw trzeba by było przekształcić prawo użytkowania wieczystego w prawo własności, a następnie dopiero kupić dom na własność. Wszystkie nieruchomości można automatycznie przekształcić z użytkowania wieczystego w prawo własności. Kto ma dom czy garaż na gruncie oddanym w użytkowanie wieczyste, albo taki status gruntu rolnego, otrzymać może akt własności jeżeli dokona przekształcenia. Ustawa o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności dotyczy nieruchomości zabudowanych budynkami mieszkalnymi, garażami lub przeznaczonych pod tego rodzaju zabudowę oraz nieruchomości rolnych. Prawo do przekształcenia przysługuje osobom, które są użytkownikami nieruchomości ,oraz ich następcom prawnym. Przekształcenie użytkowania w prawo własności jest bezpłatne dla osób, którym oddano nieruchomość w użytkowanie wieczyste, w zamian za wywłaszczenie lub przejęcie nieruchomości na rzecz Skarbu Państwa przed 5 grudnia 1990 r. oraz dla osób, które uzyskały użytkowanie wieczyste na podstawie dekretu z 26 października 1945 roku o własności i użytkowaniu gruntów na terenie Warszawy.

Odpłatne będzie przekształcenie dla osób, które dostały prawo użytkowania po 1990 r., w takiej sytuacji użytkownicy wieczyści mogą nabyć własność po zapłaceniu różnicy dotychczasowych wpłat dokonanych z tytułu użytkowania i tego, na ile dana nieruchomość jest wyceniana (zapłata sięga 5-70 proc. wartości nieruchomości).

Można uzyskać bonifikatę w nieograniczonej wysokości przy przekształcaniu nieruchomości rolnych oraz budynków przeznaczonych na cele mieszkaniowe; jest ona zwracana, gdy nieruchomość jest wykorzystana na inne cele lub sprzedana przed upływem 5 lat, licząc od dnia przekształcenia. Wniosek o przekształcenie mogą złożyć osoby mające w dniu wejścia w życie ustawy status użytkownika wieczystego lub ich następcy prawni, pod warunkiem, że na ich nieruchomości znajdują się budynki przeznaczone na cele mieszkaniowe lub garaże, względnie są to nieruchomości przeznaczone pod zabudowę. Z możliwości przekształcenia prawa mogą skorzystać również właściciele mieszkań spółdzielczych lub stanowiących odrębną własność.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 4 września 1997 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego przysługującym osobom fizycznym w prawo własności

Przemysław Gogojewicz

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.