Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Czy artysta sprzedający przez Internet może być kartowiczem?

Chcę założyć działalność gospodarczą polegająca na wytwarzaniu rękodzieła artystycznego. Wiem, że najkorzystniejszą formą opodatkowania w tym przypadku jest karta podatkowa, ale chcę równocześnie prowadzić sklepik internetowy, w którym wytwarzane przeze mnie rękodzieło chcę sprzedawać (również na indywidualne zamówienia). Czy w tym przypadku dalej mogę korzystać z karty podatkowej? Jeśli nie planuję dużych obrotów, to czy korzystnie będzie zdecydować się na VAT czy nie?

Osoba, która będzie prowadziła działalność gospodarczą polegająca na wytwarzaniu produktu i jego sprzedaży w Internecie, może zostać opodatkowana podatkiem VAT od tej sprzedaży, ale nie musi. Może ona również w dalszym ciągu korzystać z karty podatkowej.

Podatnik nie ma obowiązku rejestracji dla celów podatku VAT i rozliczania tego podatku, dopóki osiągnięte przez niego przychody ze sprzedaży nie przekroczą 10 tys. euro w roku, w którym rozpoczyna działalność gospodarczą, proporcjonalnie do okresu prowadzonej sprzedaży. Limit nie dotyczy podatników sprzedających:

  • monety,
  • biżuterię artystyczną,
  • wyroby jubilerskie,
  • wyroby kultu religijnego,
  • nakrycia stołowe srebrzone,
  • wyroby pamiątkarskie i dekoracyjne z bursztynu,
  • złoto, srebro, platynę.

Każda sprzedaż powyższych wyrobów wiąże się z uzyskaniem statusu czynnego podatnika VAT. Możliwość rozliczania się w formie karty podatkowej nie dotyczy wszystkich podatników prowadzących działalność gospodarczą. Na mocy ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, mogą z niej korzystać ci podatnicy, którzy prowadzą między innymi działalność:

  • usługową lub wytwórczo-usługową,
  • usługową w zakresie handlu detalicznego żywnością, napojami, wyrobami tytoniowymi oraz kwiatami, z wyjątkiem napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5 proc.,
  • usługową w zakresie handlu detalicznego artykułami nieżywnościowymi.


Podstawa prawna

: Ustawa o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2004 r. Nr 54, poz. 353 ze zm.)

Przemysław Gogojewicz

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.