Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Czy bezpłatny urlop może być powodem zwolnienia?

Wybieram się na dłuższe wakacje. W tym celu chcę skorzystać z urlopu bezpłatnego. Czy po powrocie do firmy może mnie spotkać przykra niespodzianka – „zwolnienie”?

Urlop bezpłatny jest udzielany przez pracodawcę na pisemny wniosek pracownika (art. 174 § 1 k.p.). Dopóki pracownik nie złoży pisemnego wniosku, dopóty pracodawca nie może samodzielnie wysłać go na urlop bezpłatny. W czasie urlopu bezpłatnego stosunek pracy jest zawieszony. Oznacza to, że pracownik nie pozostaje do dyspozycji pracodawcy. Pracodawca z kolei nie ma obowiązku płacenia pracownikowi miesięcznego wynagrodzenia. Okres urlopu bezpłatnego należy traktować jako okres pozostawania pracownika w stosunku pracy, a także jest tzw. „okresem bezskładkowym”.

Pracodawca nie ma prawa zwolnić pracownika w czasie urlopu bezpłatnego. Pracownik przebywający na urlopie bezpłatnym jest chroniony przed wypowiedzeniem umowy o pracę. Jedynie w przypadku ogłoszenia upadłości lub likwidacji zakładu pracy albo przeprowadzania zwolnień grupowych pracownik może spodziewać się wypowiedzenia. Urlop bezpłatny oczywiście nie może być powodem do zwolnienia.

Podstawa prawna: Art. 174 Kodeksu pracy (Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 z późn. zm.).

Przemysław Gogojewicz

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.