Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Czy faktura VAT musi określać sposób przekazania towaru?

Czy faktura VAT wystawiana w kraju członkowskim musi zawierać opis, w jaki sposób towar został odebrany?

Nie ma takiej konieczności, aby faktura VAT zawierała opis mówiący o sposobie odebrania towaru. Podstawą prawną w tym przypadku jest ustawa o podatku od towarów i usług oraz VI dyrektywa UE, na bazie której powstała ustawa. Zarówno przepisy jednej jak i drugiej regulacji nie wymagają, aby przy wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów i usług podatnik musiał dokonywać opisu odebranego lub dostarczonego towaru bądź usługi.

Faktura VAT UE przy dostawie towarów powinna zawierać etykietę NIP-UE (z oznaczeniem PL) dostawcy. Nie różni się ona z zasady niczym od polskiego wzoru, za wyjątkiem wewnątrzwspólnotowej dostawy nowych środków transportu. W tym przypadku, jeśli mamy do czynienia z nowym samochodem, faktura stwierdzająca dokonanie dostawy powinna dodatkowo zawierać:

  • datę dopuszczenia nowego środka transportu do użytku,
  • przebieg pojazdu.

W przypadku wewnątrzwspólnotowej dostawy nowych środków transportu dla nabywcy, który nie podał dla tej czynności NIP-UE z dwuliterowym kodem państwa, podatnik zobowiązany jest do wystawienia faktury w trzech egzemplarzach:

  • oryginał faktury jest wydawany nabywcy;
  • jedna kopia pozostawia w swojej dokumentacji;
  • drugą kopia przesyłana w terminie 14 dni od dnia dokonania dostawy do biura wymiany informacji o podatku VAT.

Poza tym należy pamiętać, że sposób podawania polskiego NIP na fakturach za granicą jest inny niż to ma miejsce w Polsce. Z danych Ministerstwa Finansów wynika, że państwom członkowskim Unii Europejskiej oraz Komisji Europejskiej przekazano informację o formacie polskiego numeru identyfikacji podatkowej. Zgodnie z tą informacją numer ten obejmuje 10 cyfr, bez przerw i myślników, np. PL1234567890, jeśli polski NIP wygląda następująco: 123-456-78-90.

Postawa prawna:

  • Ustawa o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2004 r. nr 54, poz. 535 z późn. zm.);
  • VI Dyrektywa Rady Unii Europejskiej z 17 maja 1977 w sprawie harmonizacji przepisów Państw Członkowskich dotyczących podatków obrotowych (77/388/EEC).

Przemysław Gogojewicz

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.