Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Czy godziny nadliczbowe uwzględnia się przy obliczaniu wynagrodzenia za urlop?

Pracowałem po godzinach w 3 poprzednich miesiącach i mam wyższe pobory. Czy godziny nadliczbowe liczą się do obliczania wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy?

Co do zasady tak. Warunki wypłacania wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy precyzyjnie zostały uregulowane w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop. Z treści tego rozporządzenia wprost wynika, iż podstawę do wyliczenia ekwiwalentu za należny urlop stanowią:

  1. składniki wynagrodzenia określone w stawce miesięcznej w stałej wysokości, w wysokości należnej w miesiącu, w którym pracownik nabył prawo do tego ekwiwalentu,
  2. wynagrodzenie zmienne wypłacone pracownikowi w okresie 3 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc nabycia prawa do ekwiwalentu (dotyczy to składników przysługujących za okresy nie dłuższe, niż jeden miesiąc) oraz wynagrodzenie zmienne wypłacone w okresie 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc nabycia prawa do ekwiwalentu (dotyczy to składników przysługujących za okresy dłuższe niż jeden miesiąc).

Do wynagrodzenia zmiennego nie zalicza się jednak:

  • jednorazowych lub nieregularnych składników wynagrodzenia,
  • wynagrodzenie za czas gotowości do pracy oraz za czas niezawinionego przez pracownika przestoju,
  • gratyfikacji (nagród) jubileuszowych
  • wynagrodzenia za czas urlopu wypoczynkowego, a także za czas innej usprawiedliwionej nieobecności w pracy,
  • ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy,
  • dodatkowego wynagrodzenia radcy prawnego z tytułu zastępstwa sądowego,
  • wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy wskutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną,
  • nagród z zakładowego funduszu nagród, należności przysługujących z tytułu w zysku lub w nadwyżce bilansowej,
  • odpraw emerytalnych lub rentowych albo innych odpraw pieniężnych,
  • wynagrodzenia i odszkodowania przysługującego w razie rozwiązania stosunku pracy.

Ponieważ przepis ten zawierający wyjątki nie obejmuje wynagrodzenia z tytuły nadgodzin dlatego też, co do zasady wynagrodzenie za nadgodziny uzyskane w okresie 3 miesięcy przed miesiącem w którym urlop zostanie wykorzystany, powinno być uwzględnione przy obliczaniu ekwiwalentu.

kancelaria TWZ Zespół Kancelarii
Tabędzka – Wieszczeczyński – Zagierska
www.adwokaci-twz.pl

Podstawa prawna:

Art. 172 i 173 ustawy z dnia 26 czerwca 1976 r. – Kodeks pracy t.j. Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94,

§ 6 i nast. Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop – tekst Dz. U. z 1997 r. Nr 2, poz.14, z późn. zm).

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.