Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Czy istnieje kwota, do której nie ma opłaty celnej?

Czy jeśli zamówię towar w zagranicznym sklepie internetowym, to będę musiała zapłacić cło od sprowadzonego towaru, czy też jakiś inny podatek? Czy istnieje kwota, do której nie ma opłaty celnej? W jaki sposób i od kogo dowiem się ile i gdzie mam taką opłatę uregulować? Czy wszystkim zajmie się firma kurierska, której następnie oddam należność?

Osoba sprowadzająca towar przez Internet uniknie opłaty celnej, jeżeli towary, które sprowadzi będą zwyczajowo traktowane jako upominki, których liczba bądź rodzaj nie wskażą na przeznaczenie handlowe i których wartość nie przekroczy sumy 70 euro, czyli około 250 złotych. Stanowisko takie jest zgodne z rozporządzeniem Ministra Finansów z 18 listopada 1997 r. w sprawie ustanowienia norm ilościowych lub wartościowych towarów, których przywóz z zagranicy jest wolny od cła, oraz ograniczenia uprawnień do korzystania ze zwolnień od cła na niektóre towary przywożone przez osoby przekraczające wielokrotnie granicę państwową (Dz. U. z 1997 r., nr 142, poz. 949 ze zm), oraz na podstawie ustawy z dnia 9 stycznia 1997 roku – Kodeks celny (Dz.U. z 1997 r. Nr 23, poz. 117 z późn. zm.).

Jeżeli cena towaru przekroczy tę wartość, wówczas osoba adresat będzie musiał uiścić cło w zależności i towaru jego liczby. Nie ma znaczenia czy towar jest zamawiany przez internet, czy też nie. Należy również pamiętać, że cła nie można zapłacić drogą elektroniczną. Wszystkie niezbędne dokumenty oraz sam produkt należy przedstawić w urzędzie celnym. W większości przypadków, gdy towar zamawiany jest droga elektroniczną formalności dokonuje firma kurierska. Podstawowym dokumentem, koniecznym do dokonania odprawy celnej na towar sprowadzany droga elektroniczną jest faktura, która musi zawierać nazwę i adres sprzedawcy, dane nabywcy, numer faktury, miejsce i datę jej wystawienia, opis towaru, liczbę egzemplarzy oraz cenę. Powinna też być określona w walucie wymienialnej (euro, dolary) lub w złotych.

Podstawa prawna:

  • Rozporządzenie Ministra Finansów z 18 listopada 1997 r. w sprawie ustanowienia norm ilościowych lub wartościowych towarów, których przywóz z zagranicy jest wolny od cła, oraz ograniczenia uprawnień do korzystania ze zwolnień od cła na niektóre towary przywożone przez osoby przekraczające wielokrotnie granicę państwową (Dz.U. z 1997 r. Nr 142, poz. 949 ze zm.),
  • Ustawa z 9 stycznia 1997 roku – Kodeks celny (Dz.U. z 1997 r. Nr 23, poz. 117 ze zm.).

Przemysław Gogojewicz

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.