Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Czy korzystający ze zwolnienia podmiotowego może wystawiać faktury?

Czy korzystając ze zwolnienia podmiotowego, mam obowiązek prowadzić dodatkowe dokumenty oprócz książki przychodów i rozchodów? Czy mogę wystawiać faktury VAT?

Osoba korzystająca ze zwolnienia podmiotowego z VAT nie ma obowiązku prowadzenia dodatkowych ksiąg rachunkowych oprócz księgi przychodów i rozchodów. Nie wystawia ona również faktur VAT i nie rozlicza VAT z otrzymanych faktur.

Ze zwolnienia podmiotowego mogą skorzystać podatnicy VAT, czyli osoby i jednostki prowadzące działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług. Podatnicy ci nie mają obowiązku:

  • wystawiania podmiotom zainteresowanym faktur VAT;
  • rozliczania podatku VAT;
  • składania deklaracji VAT do urzędów skarbowych.

Podatnicy zwolnieni podmiotowo z VAT mają obowiązek:

  • prowadzenia ewidencji sprzedaży, bez prawa do odliczenia podatku naliczonego przy zakupach;
  • instalowania kasy fiskalnej, na której to zobowiązani są ująć obrót jako zwolniony z VAT.

Limit zwolnienia podmiotowego w VAT w 2009 roku wynosi 50 tys. zł. Jeżeli w trakcie roku kalendarzowego wartość sprzedaży u podmiotów zwolnionych podmiotowo z VAT ze względu na limit, przekroczy kwotę tego limitu, to zwolnienie traci moc w momencie przekroczenia kwoty limitu. Opodatkować podatkiem VAT należy nadwyżkę sprzedaży ponad kwotę limitu.

Podstawa prawna: Ustawa o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 ze zm.)

Przemysław Gogojewicz

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.