Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Czy można sprzedać budynek w całości finansowany ze środków ZFRON?

Obecnie jestem w stanie likwidacji zakładu pracy chronionej. Mam zamiar sprzedać budynek związany z rehabilitacją zatrudnianych przeze mnie pracowników niepełnosprawnych. Budynek ten był w całości finansowany ze środków ZFRON. Czy w ogóle mam prawo sprzedać ten budynek?

Pracodawca prowadzący zakład pracy chronionej ma prawo sprzedać budynek związany z rehabilitacją pracowników niepełnosprawnych.

Pracodawca powinien jednakże wiedzieć, że w razie likwidacji, upadłości albo wykreślenia z ewidencji działalności gospodarczej prowadzonego przez pracodawcę zakładu pracy chronionej lub utraty statusu zakładu pracy chronionej jest zobowiązany do:

  • niezwłocznej wpłaty do PFRON niewykorzystanych według stanu na dzień likwidacji, upadłości lub utraty statusu zakładu pracy chronionej środków funduszu rehabilitacji ( art. 33 ust. 7 o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych),
  • wpłaty do PFRON kwoty odpowiadającej kwocie wydatkowanej ze środków funduszu rehabilitacji na nabycie, wytworzenie lub ulepszenie środków trwałych w związku z modernizacją zakładu, utworzeniem lub przystosowaniem stanowisk pracy dla osób niepełnosprawnych, budową lub rozbudową bazy rehabilitacyjnej, wypoczynkowej i socjalnej oraz na zakup środków transportu.

Wpłaty tej dokonuje się w części, która nie została pokryta odpisami amortyzacyjnymi, ustalonymi przy zastosowaniu stawek amortyzacyjnych wynikających z wykazu rocznych stawek amortyzacyjnych na dzień likwidacji, upadłości albo wykreślenia z ewidencji działalności gospodarczej (art. 33 ust. 7a o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych). Jeżeli likwidacja zakładu następuje w związku z przejęciem zakładu przez inny zakład pracy chronionej lub w wyniku połączenia z takim zakładem, to niewykorzystane środki funduszu podlegają przekazaniu w terminie do 3 miesięcy na fundusz rehabilitacji zakładu przejmującego zakład likwidowany.

Warto zaznaczyć, że w przypadku utraty płynności finansowej pracodawca może, na okres przejściowy, nie dłuższy niż 12 miesięcy, przeznaczyć 70 % środków zakładowego funduszu rehabilitacji na spłatę zobowiązań w celu utrzymania zagrożonych likwidacją miejsc pracy osób niepełnosprawnych. Warto nadmienić , że przekazanie środków na spłatę zobowiązań nie może następować częściej niż raz na 5 lat.

Podstawa prawna:

  • Ustawa dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 1997 r. nr 123, poz. 776 z późn. zm.);
  • Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 31 grudnia 1998 r. w sprawie zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych (Dz.U. z 1999 r. nr 3, poz. 22 z późn. zm.);
  • Ustawa z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz.U. z 2002 r. nr 76, poz. 694 z późn. zm.).

Przemysław Gogojewicz

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.