Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Czy można wypowiedzieć umowę bez podania przyczyny?

Podczas szkolenia rzekomo wulgarnie wypowiadałam się o kierowniczce. Tak przynajmniej twierdzi magazynier, który przysłuchiwał się mojej rozmowie z innym uczestnikiem szkolenia. Pod presją zgodziłam się na rozwiązanie umowy za tygodniowym wypowiedzeniem z zachowaniem wynagrodzenia. Chcę wrócić do pracy. Czy mogła zostać  zwolniona bez podania przyczyny?

Sytuacja powrotu do pracy jest możliwa, jeżeli pracownica wykaże w postępowaniu sądowym, że pracodawca zmusił ją do podpisania wypowiedzenia. Wykazanie jednakże takiego przymusu musi zostać udowodnione przez pracownicę. Wymaga zatem działania pracodawcy w obecności świadków, lub przy zapisie z kamery, bądź zapisie dźwięku na którym będzie istotny dowód takiego znęcania się psychicznego lub jakiejkolwiek presji. 

W innym przypadku powrót do pracy może nastąpić jedynie z woli pracodawcy, który nie jest wykluczony, ale który warunkuje ponowne podpisanie umowy o pracę z tym pracodawcą. Jeżeli osoba nie jest w stanie dojść do porozumienia ze swoim pracodawcą co do umowy o pracę, może o całej sprawie poinformować PIP lub złożyć wniosek do Sądu Pracy w celu przywrócenia do pracy.

Podstawa prawna: Ustawa – Kodeks pracy (Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 ze zm.)

Przemysław Gogojewicz

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.