Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Czy należy mi się odprawa z pracy?

Pracuję w pewnej firmie od 2009 roku, mam umowę na czas nieokreślony. Moja firma otworzyła magazyn i chce mnie zwolnić z dotychczasowej firmy i zatrudnić od nowa do tej drugiej firmy, która będzie działała pod inną nazwą.  Czy w taki wypadku dostanę odprawę?

Umowa o pracę może być rozwiązana za porozumieniem stron, a w przypadku braku zgodnych oświadczeń woli obydwu stron, poprzez jednostronne wypowiedzenie. W powyższym stanie faktycznym okres wypowiedzenia wynosi 3 miesiące.

Należy jednak wskazać, iż aby pracodawca mógł skutecznie wypowiedzieć umowę o pracę, jego oświadczenie w tej sprawie winno być należycie uzasadnione oraz złożone na piśmie. Jak zważył Sąd Najwyższy w wyroku z dn. 8 sierpnia 2013 r. (sygn. akt VII Pa 61/13) brak precyzyjnego, zrozumiałego i odpowiadającego prawu wskazania pracownikowi przyczyny wypowiedzenia powoduje, że tak dokonane wypowiedzenie narusza przepisy o wypowiadaniu umów o pracę. Co więcej, jeśli przyczyną zwolnienia była racjonalizacja zatrudnienia, a wyboru dokonano na podstawie założonych kryteriów, wówczas pracodawca ma obowiązek w oświadczeniu o wypowiedzeniu umowy o pracę nawiązać do przyjętych kryteriów wyboru do zwolnienia z pracy (wyrok SN z dn. 18 września 2013 r., sygn. akt II PK 5/13).

Pracownik ma prawo wnieść odwołanie od wypowiedzenia umowy o pracę do sądu pracy, który następnie orzeka o zasadności takiego wypowiedzenia. Jeśli wyrok zapadnie na korzyść pracownika, wypowiedzenie może zostać uznane za bezskuteczne bądź – w przypadku, gdy orzeczenie zostało wydane już po rozwiązaniu umowy – pracownik może zostać przywrócony do pracy bądź może być na jego rzecz zasądzone odszkodowanie.

Istotne jest także, iż w okresie wypowiedzenia stosunek pracy trwa, a zatem zarówno pracownik jest zobowiązany do wykonywania obowiązków określonych w umowie o pracę, jak i pracodawca wypłaca mu za ten okres wynagrodzenie.

Co do zasady, odprawy pieniężne z tytułu rozwiązania umowy o pracę przysługują pracownikowi jedynie wówczas, gdy przyczyna rozwiązania umowy nie wynika z jego winy oraz gdy pracodawca zatrudnia więcej 20 pracowników i zwolnienia nie obejmują okresu dłuższego niż 30 dni. Ponadto wysokość odprawy uzależniona jest od stażu pracy i wynosi odpowiednio równowartość jedno- dwu- lub trzymiesięcznego wynagrodzenia. Świadczenia te przysługują jednak jedynie w ramach zwolnień grupowych, a więc nie dotyczą przypadków jednostkowych.

Anna Świech
Kancelaria INITIUM Krzysztof Biernacki

Podstawa prawna:

  • Art. 30 § 4, art. 44, art. 45 § 1, Ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r.  – Kodeks pracy (Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94)
  • Art. 1 ust. 1, art. 8 ust. 1, Ustawy z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (Dz. U. z 2003 r. Nr 90, poz. 844)
Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.