Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Czy okres służby wojskowej wlicza się do stażu pracy?

Pracowałem 5 miesięcy będąc zarejestrowanym. Po tym okresie pracodawca mnie zwolnił z pracy. Po prawie 7 miesiącach otrzymałem powołanie do wojska tj. od listopada 1995 roku do stycznia 1997 roku. Po wyjściu z wojska brałem zasiłek dla bezrobotnych przez 5 miesięcy. W 1998 roku zacząłem pracować i tak już jest do tej pory. Czy okres służby wojskowej wlicza mi się do stażu pracy?

Okres odbywania czynnej zasadniczej służby wojskowej w Wojsku Polskim jest okresem składkowym w rozumieniu przepisów ustawy o rentach i emeryturach. Jako taki będzie Panu zaliczany z pozostałymi okresami składkowymi związanymi z wykonywaniem pracy do stażu emerytalnego i miał wpływ na wysokość przyszłych świadczeń.

Natomiast w przypadku uprawnień pracowniczych wynikających ze stażu pracy, służba wojskowa będzie zwiększała wymiaru staży tylko i wyłącznie w przypadku spełniania przesłanek przewidzianych w ustawie.

Pracownikowi, który w ciągu trzydziestu dni od dnia zwolnienia z czynnej służby wojskowej podjął pracę u pracodawcy, u którego był zatrudniony w dniu powołania do tej służby, czas odbywania służby wojskowej wlicza się do okresu zatrudnienia u tego pracodawcy w zakresie wszystkich uprawnień wynikających ze stosunku pracy.

W tym przypadku okres służby będzie zaliczany do zakładowego stażu pracy tj. związanego z uprawnieniami pracowniczymi wynikającymi z zatrudnienia u tego samego pracodawcy. Staż tej obejmuje wszystkie okresy zatrudnienia i tego samego pracodawcy. Zakładowy staż pracy określa np. podstawę wypłaty nagrody jubileuszowej, decyduje także o okresie wypowiedzenia umów zawartych na czas nieokreślony, określa także wysokość odprawy z tytuły zwolnienia grupowego. Natomiast pracownikowi, który w ciągu trzydziestu dni od dnia zwolnienia z czynnej służby wojskowej podjął pracę po raz pierwszy lub u innego pracodawcy niż ten, u którego był zatrudniony w dniu powołania do tej służby, czas odbywania służby wojskowej wlicza się do okresu zatrudnienia wymaganego do nabywania lub zachowania uprawnień wynikających ze stosunku pracy, z wyjątkiem uprawnień przysługujących wyłącznie pracownikom u pracodawcy, u którego podjął pracę.

Z kolei pracownikowi, który podjął pracę po upływie trzydziestu dni od dnia zwolnienia z czynnej służby wojskowej, czas odbywania tej służby wlicza się do okresu zatrudnienia, od którego zależą tylko uprawnienia w zakresie wymiaru urlopu wypoczynkowego i wysokości odprawy pośmiertnej, oraz oczywiście także uprawnienia emerytalno-rentowe.

W tych dwóch przypadkach okres służby wojskowej zostanie zaliczony do ogólnego stażu pracy. Ogólny staż obejmuje wszystkie okresy zatrudnienia na podstawie umowy o pracę, jakie posiada pracownik. Z ogólnym stażem pracy związany jest wymiar urlopu wypoczynkowego

kancelaria TWZ adw. Łukasz Wieszczeczyński
Tabędzka – Wieszczeczyński – Zagierska
www.adwokaci-twz.pl

Podstawa prawa

art. 6 ust 1. pkt. 4 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (t.j. Dz.U. z 2004 r. nr 39, poz. 353 z późn. zm.).

Art. 120 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (tj.Dz. U. z 2012 Nr 0, poz. 461).

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.