Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Czy osoba skazana może obiegać się o unijne dotacje?

Czy osoba ukarana za przestępstwo z art. 286 par. 1 k.k. w zb. z art. 287 par. 1 k.k. w zb. z art. 270 par. 1 k.k. w zw z art. 11 par. 2 k.k. może ubiegać sie o dofinansowanie z Unii Europejskiej? Czy jeżeli wyrok zapadł po złożeniu wniosku o dotacje ma to jakiś wpływ na decyzję oceniających projekt?

Nie ma przepisu, który by zabraniał osobie ukaranej wnioskować o dotację unijną.

Kodeks karny nie przewiduje sytuacji, w której osoba skazana prawomocnym orzeczeniem sądu (objęta zakazem prowadzenia działalności gospodarczej) nie mogła by strać się o dotacje z funduszy europejskich. Wszystko jednak zależy od tego, czy skazana osoba nie popełniła przestępstwa przeciwko mieniu instytucji Wspólnoty Europejskiej.

Zgodnie z art. 286 § 1 k.k.k. „Kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadza inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8”. Nie stanowi to jednak wystarczającej przesłanki, aby osobę pozbawić prawa do pozyskiwania funduszy unijnych. Jedynie osoby skazane za przestępstwa przeciwko interesom finansowym UE będą wykluczone z procedur przetargowych na środki unijne. Zatem, jeżeli oszustwo zostało dokonane na osobie fizycznej, przy czym nie stracił an tym np. Skarb Państwa, wówczas istnieje możliwość ubiegania się o dofinansowanie.

Podstawa prawna: Ustawa z 12 lutego 2009 r. o zmianie ustawy o Krajowym Rejestrze Karnym (Dz.U. Nr 53, poz. 432).

Przemysław Gogojewicz

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.