Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Czy przedsiębiorca może przyznać sobie dietę zagraniczną?

Czy prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą, mam prawo w przypadku udziału w szkoleniu poza granicami Polski do naliczenia na swoją osobę diet zagranicznych?

Z zasady tylko ten przedsiębiorca, który dodatkowo pracuje na umowę o pracę u innego pracodawcy, ma prawo do naliczenia diet zagranicznych i wrzucenia ich do kosztów podatkowych. Jeżeli osoba wyłącznie prowadzi działalność gospodarczą wówczas nie może korzystać z przywilejów pracowniczych, a zatem i z prawa do diety.

Czas pobytu pracownika poza granicami kraju liczy się przy podróży odbywanej środkami komunikacji:

  • lądowej – od chwili przekroczenia granicy polskiej w drodze za granicę do chwili przekroczenia granicy polskiej w drodze powrotnej do kraju;
  • lotniczej – od chwili startu samolotu w drodze za granicę z ostatniego lotniska w kraju do chwili lądowania samolotu w drodze powrotnej na pierwszym lotnisku w kraju;
  • morskiej – od chwili wyjścia statku (promu) z portu polskiego do chwili wejścia statku (promu) w drodze powrotnej do portu polskiego.

Dieta jest przeznaczona na pokrycie kosztów wyżywienia i inne drobne wydatki. Wysokość diety za dobę podróży w poszczególnych państwach jest określona w załączniku do rozporządzenia. Dieta przysługuje w wysokości obowiązującej dla docelowego państwa podróży. Dietę oblicza się w następujący sposób:

  • za każdą dobę podróży przysługuje dieta w pełnej wysokości;
  • za niepełną dobę podróży:
    a) do 8 godzin – przysługuje 1/3 diety,
    b) ponad 8 do 12 godzin – przysługuje 1/2 diety,
    c) ponad 12 godzin – przysługuje dieta w pełnej wysokości.

Podstawa prawna

: Ustawa – Kodeks pracy (Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz.94 ze zm.).

Przemysław Gogojewicz

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.