Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Czy przy umowie na czas określony należy się zasiłek wychowawczy?

Jestem zatrudniona na czas określony: 3 miesięcy w pełnym wymiarze godzin, od 5 sierpnia 2005 r., i jestem w 6 miesiącu ciąży. Czy w takiej sytuacji mam prawo do zasiłku wychowawczego i kto by go wypłacał – pracodawca czy ZUS?

Niestety nie przysługuje Pani prawo do zasiłku wychowawczego ze względu na to, że u obecnego pracodawcy nie przepracowała Pani jeszcze 6 miesięcy. Nie ma tutaj znaczenia czy jest Pani na umowie o pracę na czas nieokreślony, czy też jest to umowa określona. Zasiłek wychowawczy jest świadczeniem socjalnym finansowanym z budżetu państwa. Przysługuje on osobie korzystającej z urlopu wychowawczego z tytułu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem.

Zasiłek wychowawczy przysługuje przez okres:

  • 24 miesięcy – w wypadku osoby pozostającej w związku małżeńskim;
  • 36 miesięcy – w sytuacji, gdy opieka sprawowana jest nad więcej niż jednym dzieckiem urodzonym przy jednym porodzie;
  • 36 miesięcy, gdy osoba wychowuje dziecko samotnie;
  • 72 miesiące – w wypadku opieki nad dzieckiem chorym, wymagającym stałej opieki.

Zgodnie z ustawą z dnia 1 grudnia 1994 r. o zasiłkach rodzinnych, pielęgnacyjnych i wychowawczych (Dz.U. z 1998 r. nr 102, poz. 651, rozdz. 2a), zasiłek wychowawczy przysługuje pracującej matce lub ojcu:

  • do ukończenia urlopu wychowawczego, nie dłużej jednak niż przez okres 24 miesiące kalendarzowe (art. 15a, ust. 2, pkt. 1),
  • do ukończenia urlopu wychowawczego, nie dłużej niż przez okres 36 miesięcy kalendarzowych, jeżeli uprawniony sprawuje osobistą opiekę nad więcej niż jednym dzieckiem urodzonym podczas jednego porodu albo samotnie wychowuje dziecko (art. 15a, ust. 2, pkt 2),
  • do ukończenia urlopu wychowawczego, nie dłużej jednak niż przez okres 72 miesięcy kalendarzowych, jeżeli uprawniony sprawuje osobistą opiekę nad dzieckiem, które z powodu stanu zdrowia wymaga osobistej opieki uprawnionego. W takim przypadku warunkiem udzielenia urlopu wychowawczego jest przedstawienie orzeczenia lekarskiego o stanie zdrowia dziecka (art. 15a, ust. 2 pkt 3).

Podstawa prawna

: Ustawą z dnia 1 grudnia 1994 r. o zasiłkach rodzinnych, pielęgnacyjnych i wychowawczych (Dz.U. z 1998 r. nr 102, poz. 651, rozdz. 2a)

Przemysław Gogojewicz

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.