Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Czy się różni porozumienie od rady pracowników?

Czym różni się zawarcie porozumienia od utworzenia rady pracowników, poza tym, że porozumienie może być zawarte na czas nieokreślony, a rada pracowników powoływana jest na 4 lata)? Jakie plusy dla pracodawcy ma podpisanie porozumienia zamiast wyboru rady pracowników po wejściu ustawy w życie?

Porozumienie zawiera się w ramach istniejącej rady pracowniczej i są to dodatkowe uprawnienia dla rady pracowniczej wynikające z ustawy z dnia 7 kwietnia 2006 r. o informowaniu pracowników i przeprowadzaniu z nimi konsultacji. Nie można zawierać porozumienia bez istniejącej już rady pracowniczej , gdyż porozumienia działa w ramach istniejącej już rady. Dlatego też nie można stawiać pytania czym różni się zawarcie porozumienia od utworzenia rady pracowniczej, ponieważ bez rady pracowniczej nie ma porozumienia. Zawarcie porozumienia członków rady pracowniczej z pracodawcą ma raczej charakter dalekosiężnych zmian co do samej zasady działania rady pracowniczej, gdyż przykładowo do 23 maja 2008 r. organizacje związkowe mają obowiązek przekazać pracodawcy informację w związku z wyborem rady pracowników albo w razie nie zawarcia porozumienia między kilkoma organizacjami związkowymi u danego pracodawcy co do zasad powoływania i funkcjonowania rady pracowników.

Również do 23 lipca 2008 r. pracodawca obowiązany jest do poinformowania pracowników w sposób przyjęty u danego pracodawcy o prawie pracowników do wyboru rady pracowników i jej uprawnieniach – w razie nie zawarcia porozumienia między kilkoma organizacjami związkowymi u danego pracodawcy co do zasad powoływania i funkcjonowania rady pracowników. 23 Września 2008 r. pracodawca obowiązany jest do zorganizowania wyborów członków rady pracowników.

Podstawowym plusem porozumienia jest przede wszystkim obowiązek informowania rady pracowniczej o zwolnieniu danego pracownika. Warto przy tym zwrócić uwagę, że w przypadku zwolnienia pracownika zajmującego stanowisko w radzie pracowniczej , pracodawca musi uzyskać uprzednią zgodę rady na to zwolnienie. Pracodawca nie może także bez zgody rady pracowniczej zmienić jednostronnie warunków pracy lub płacy na niekorzyść pracownika będącego członkiem rady pracowników w okresie jego członkostwa w radzie pracowników. Zawarcie porozumienia z pracodawcą również rodzi po stronie pracownika będącego członkiem rady pracowników prawo do zwolnienia od pracy zawodowej, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia, na czas niezbędny do udziału w pracach rady pracowników, które nie mogą być wykonane poza godzinami pracy, w przypadku gdy nie korzysta ze zwolnienia z innego tytułu.

Pracodawcy zawierający porozumienia pracownicze mają także obowiązek informować rady pracowników o sytuacji gospodarczej jednostki, zmianach organizacyjnych oraz możliwych w związku z tym redukcjach lub zmianach w strukturze personelu. Pracodawca na mocy porozumienia pracowniczego ma obowiązek nie tylko informować radę, lecz także konsultować się z nią. Trzeba zaznaczyć, że pracodawca, który utrudnia lub blokuje utworzenie rady podlega karze ograniczenia wolności lub grzywny.

Warto nadmienić, że przepisy ustawy stosuje się do pracodawców wykonujących działalność gospodarczą zatrudniających co najmniej 50 pracowników.

Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 7 kwietnia 2006 r. o informowaniu pracowników i przeprowadzaniu z nimi konsultacji (Dz.U. z 2006 r. nr 79, poz. 550).

Przemysław Gogojewicz

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.