Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Czy umowa zawierająca niepełne dane wynajmującego jest umową ważną w majestacie prawa?

W dniu 28.02.2010 r. zawarłam umowę najmu, z góry opłacając czynsz w wysokości 800zł oraz kaucję w wysokości 1000 zł. Po dwóch dniach z przyczyn losowych musiałam się wycofać z transakcji. Na umowie widniał zapis, że „wcześniejsza rezygnacja niż 6 miesięcy lub rezygnacja bez miesięcznego okresu wypowiedzenia skutkuje utratą kaucji”. Moją uwagę przykuł jednak pewien szczegół. Otóż na umowie widnieją: moje imię i nazwisko wraz z numerem dowodu osobistego, numerem PESEL, adresem zamieszkania oraz miejscem zatrudnienia. Natomiast dane wynajmującego są oznaczone tylko imieniem i nazwiskiem, do tego napisanymi bardzo nieczytelnie. Czy umowa zawierająca niepełne dane wynajmującego (tylko nieczytelne imię i nazwisko) jest umową ważną w majestacie prawa? Czy ewentualne roszczenia sądowe z mojej strony uwzględniające ten fakt byłyby zasadne?

Precyzyjna odpowiedź na to pytanie wymaga przeanalizowania powyższej umowy. Zapisy sporządzone w umowie, które budzą zastanowienie lub obawę co do prawdziwości umowy, mogą zostać jak zawsze przedmiotem zbadania przez Sąd. Jednakże podpis pod umową świadczy o tym, że zgadzamy się z jej treścią, a nawet jej nieczytelnymi zapisami. Sama nieczytelność lub nierzetelność jeszcze nie przekreśla ważności umowy cywilnoprawnej. Moim zdaniem nie jest to wystarczające, by podważyć tę umowę.

Warto wiedzieć, że zgodnie z kodeksem cywilnym nieważne jest oświadczenie woli złożone przez osobę, która z jakichkolwiek powodów znajdowała się w stanie wyłączającym świadome albo swobodne powzięcie decyzji i wyrażenie woli. Dotyczy to w szczególności choroby psychicznej, niedorozwoju umysłowego albo innego, chociażby nawet przemijającego, zaburzenia czynności psychicznych.

Nieważne jest także oświadczenie woli złożone drugiej stronie za jej zgodą dla pozoru. Jeżeli oświadczenie takie zostało złożone dla ukrycia innej czynności prawnej, ważność oświadczenia ocenia się według właściwości tej czynności. W razie błędu co do treści czynności prawnej można uchylić się od skutków prawnych swego oświadczenia woli. Jeżeli jednak oświadczenie woli było złożone innej osobie, uchylenie się od jego skutków prawnych dopuszczalne jest tylko wtedy, gdy błąd został wywołany przez tę osobę, chociażby bez jej winy, albo gdy wiedziała ona o błędzie lub mogła z łatwością błąd zauważyć. Ograniczenie to nie dotyczy czynności prawnej nieodpłatnej.

Podstawa prawna
: Ustawa kodeks cywilny (Dz.U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zm.)

Przemysław Gogojewicz

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.