Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Czy używany samochód można amortyzować?

Prowadzę usługi transportowe. Na jakich zasadach mogę odliczać paliwo? Czy można amortyzować używane auta?

Tak, może Pan amortyzować auta używane, zakupione w komisie lub tez od właścicieli prywatnych. Aby móc odliczyć podatek VAT zawarty w cenie paliwa do napędu samochodu potrzebne jest posiadanie świadectwa homologacji. W przypadku, gdy zosta zakupiony samochód o ładowności powyżej 3,5 tony, podatnik ma prawo do odliczenia podatku VAT od paliwa, mimo braku świadectwa homologacji.

Świadectwo homologacji ma więc w zasadzie tylko znaczenie dowodowe, w takich przypadkach, gdy są wątpliwości, czy samochód ma ładowność większą niż 3,5 tony. Amortyzując środek trwały, jakim jest samochód, powinien Pan przed wszystkim ustalić jego wartość początkową. Będzie ją stanowiła cena nabycia netto, powiększona o podatek VAT, który nie mógł zostać odliczony. Nabywając samochód osobowy odliczyć można bowiem tylko 60% podatku VAT, ale nie więcej niż 6 tys. zł. Pozostała część zwiększa wartość początkową samochodu. Jeżeli sprzedawcą samochodu nie jest podatnik VAT to jego wartość podwyższa się o zapłacony przez nabywcę podatek od czynności cywilnoprawnych.

Wartość początkową podwyższa się o koszty rejestracji oraz ulepszenia dokonane przed wprowadzeniem samochodu do ewidencji przekraczające 3,5 tys. zł. Podstawowa stawka amortyzacji wynosi 20%, ale – jeżeli samochód będzie używany intensywnie – to może ona ulec podwyższeniu maksymalnie do 28%. Najkorzystniej amortyzowany jest samochód ulepszony lub używany, tj. taki, który ma co najmniej 6 miesięcy. Stawka amortyzacji wynosi wówczas 40%.

Przedsiębiorcy muszą także pamiętać, że kosztem nie jest amortyzacja w części ustalonej od wartości auta ponad 20 tys. euro przeliczonej na złote według średniego kursu euro ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski w dniu przekazania pojazdu do używania. W przypadku używania przez przedsiębiorcę samochodu ciężarowego na podstawie umowy użyczenia, za koszt uzyskania przychodu można uznać całość wydatków poniesionych w związku z jego eksploatacją, w tym wydatki na zakup paliwa (Urząd Skarbowy w Piotrkowie Trybunalskim, US I/1-415/27/2005 Izba Skarbowa w Poznaniu Ośrodek Zamiejscowy w Pile, P1-D-415-102/05).

Podstawa prawna: Ustawa o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2004 r. nr 54, poz. 535)

Przemysław Gogojewicz

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.