Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Czym się różni Europejski Tytuł Egzekucyjny od Europejskiego Nakazu Zapłaty?

Czym się różni Europejski Tytuł Egzekucyjny od Europejskiego Nakazu Zapłaty? Jak długo mniej więcej trwa załatwienie takiego Tytułu?

Obie wskazane instytucje służą rozwiązywaniu sporów transgranicznych między podmiotami, które mają swoje siedziby w różnych krajach Unii Europejskiej.

Europejski Nakaz zapłaty wydaje się w postępowaniu, które służy dochodzeniu roszczeń pieniężnych o oznaczonej wysokości, które są wymagalne w chwili wniesienia pozwu o wydanie europejskiego nakazu zapłaty. Pozew taki składa się na odpowiednim formularzu. Gdy zajdą wszystkie przewidziane w rozporządzeniu przesłanki, Sąd nie badając merytorycznie zasadności pozwu wydaje europejski nakaz zapłaty przeciwko pozwanemu. Pozwany po otrzymaniu nakazu może wnieść sprzeciw od europejskiego nakazu zapłaty. Skuteczne wniesienie sprzeciwu spowoduje przekazanie sprawy do rozpoznania przez sąd właściwy w państwie członkowskim jego wydania. Na tym etapie powód może jeszcze zażądać zakończenia postępowania. Procedura ta pozwala zdecydowanie przyspieszyć odzyskiwanie długów, co do których nie istnieją spory prawne między stronami w sprawach transgranicznych.

Europejski Tytułu Egzekucyjny a precyzyjniej zaświadczenie o nadaniu Europejskiego Tytułu Egzekucyjnego znajdzie swoje zastosowanie do orzeczeń, ugód sądowych oraz dokumentów urzędowych dotyczących roszczeń bezspornych. Procedurę można stosować jedynie w sprawach cywilnych i handlowych. Nie obejmuje on spraw z zakresu stanu cywilnego lub zdolności prawnej osób fizycznych, praw majątkowych wynikających ze stosunków małżeńskich, testamentów i dziedziczenia, spraw upadłościowych i likwidacyjnych, ubezpieczeń społecznych lub arbitrażu. Uzyskanie zaświadczenia o Europejskim Tytule Egzekucyjnym pozwala by orzeczenie któremu je nadano w jednym państwie było uznane i wykonane w innych państwach członkowskich bez potrzeby prowadzenia odrębnej procedury o stwierdzanie wykonalności i bez możliwości sprzeciwienia się jego uznaniu. Roszczenie może zostać uznane za bezsporne, gdy m.in. dłużnik wyraźnie je zaakceptował lub nie wniósł przeciwko niemu sprzeciwu, albo orzeczenie w sprawie zostało wydane w trybie zaocznym, zgodnym z zasadami postępowania danego państwa członkowskiego. Europejski Tytuł Egzekucyjny może być nadany, o ile zagwarantowano zabezpieczenie minimalnych standardów dotyczących między innymi sposobu doręczania pism dłużnikowi.

Postępowania te charakteryzują się pewnym automatyzmem, ale szybkość zależy co do zasady od sprawności działania sądów wydających orzeczenia.

kancelaria TWZ adw. Łukasz Wieszczeczyński
Tabędzka – Wieszczeczyński – Zagierska
www.adwokaci-twz.pl

Podstawa prawna:

Art. 7951 i nast. oraz art. 7956 i nast. ustawa z dnia 17 listopada 1964 r. – Kodeks postępowania cywilnego ( tj. Dz. U. z 2014 r. poz. 101 ze zm.)

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 805/2004 z dnia 21 kwietnia 2004 r. w sprawie utworzenia Europejskiego Tytułu Egzekucyjnego dla roszczeń bezspornych (Dz.U. WE L 143 z 30.4.2004 r. )

Rozporządzenie (WE) nr 1896/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 12 grudnia 2006 r. ustanawiające postępowanie w sprawie europejskiego nakazu zapłaty. ( Dz. U. L 399 z 30.12.2006)

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.