Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Dla kogo nowe świadczenie 1000 zł na dziecko?

Sejm uchwalił nowelizację świadczeń rodzinnych (1000 zł miesięcznie na dziecko). Żona nie pracuje ani nie studiuje. Czy może liczyć na otrzymanie tego świadczenia? Ja jestem zatrudniony na umowę o pracę w pełnym wymiarze. Czy jeśli tylko ja pracuję (mam teoretycznie prawo do urlopu macierzyńskiego – czy raczej tacierzyńskiego i w związku z tym zasiłku) – nie będziemy mogli z tych nowych świadczeń skorzystać?

Zgodnie z treścią nowelizowanej ustawy o świadczeniach rodzinnych świadczenie rodzicielskie nie będzie przysługiwać, m.in. jeżeli:

1) co najmniej jeden z rodziców dziecka lub osoba, o której mowa w ust. 1 pkt 2 lub 3, otrzymują zasiłek macierzyński lub uposażenie za okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu macierzyńskiego, okres dodatkowego urlopu macierzyńskiego, okres urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, okres dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego lub okres urlopu rodzicielskiego;

Przepis ten wskazuje, iż świadczenie nie będzie przysługiwało jedynie wtedy, kiedy co najmniej jeden z rodziców będzie otrzymywał wymienione świadczenie, a nie wtedy kiedy tylko będzie miał do niego prawo.

kancelaria TWZ adw. Łukasz Wieszczeczyński
Tabędzka – Wieszczeczyński – Zagierska
www.adwokaci-twz.pl

Podstawa prawna:

Art. 17c ust. 6 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. z 2015 r. poz. 114 i 693 ze zm.) w brzemieniu od dnia 1 stycznia 2016 r.

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.