Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Dochody z zagranicy oraz zakwaterowanie za granicą

Pracownik danego zakładu pracy może zostać oddelegowany na pewien okres do pracy za granicą. Wówczas z tego tytułu przysługuje pracownikowi wynagrodzenie za wykonywaną za granicą pracę, dieta na czas pobytu (uzależniona od kraju, w którym daną prace wykonuje) oraz zwrot kosztów podróży służbowej.

Dochody z zagranicy

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt.20 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zwolniona z podatku dochodowego jest część dochodów osób, objętych nieograniczonym obowiązkiem podatkowym, które przebywają czasowo za granicą i uzyskujących dochody ze stosunku pracy. Zwolnienie dotyczy dochodów w wysokości odpowiadającej równowartości diet określonych w odrębnych ustawach lub przepisach wydanych przez właściwego ministra w sprawie diet i innych należności z tytułu podróży służbowych pracowników poza granicami kraju, obliczonych za okres, w którym była wykonywana praca. Wysokość tych diet określana jest przez ministra pracy i polityki socjalnej w rozporządzeniu z dnia 8 maja 2001 r. w sprawie zasad ustalania oraz wysokości należności przysługujących pracownikom z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju (Dz.U. nr 50, poz. 525 z późn. zm). Ich wysokość uzależniona jest od kraju docelowego podróży służbowej, a w omawianym zakresie od kraju, w którym podatnik wykonywał pracę. Zwolnienie podatkowe z tytułu pracy za granica ma zastosowanie również do dochodów z tytułu stypendiów uzyskiwanych za granicą.

Spod opodatkowania podatkiem dochodowym wyłączona jest część dochodów, która odpowiada iloczynowi kwoty diet (bez żadnych ograniczeń ich wysokości) i liczby dni, za które była wykonywana praca (lub pobierane było stypendium). Wynikające z przepisów rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej ograniczenie wysokości diet dotyczy bowiem wyłącznie ustalenia kwoty diety przysługującej od pracodawcy pracownikowi delegowanemu za granicę w celu odbycia podróży służbowej.

Wolne od podatku dochodowego są dochody osób objętych nieograniczonym obowiązkiem podatkowym, przebywających czasowo za granicą i uzyskujących dochody ze stosunku pracy lub stypendiów z wyjątkiem wynagrodzenia uzyskiwanego przez członka służby zagranicznej. 

Zakwaterowanie za granicą

Pracodawca winien jest pokryć koszty związane z zakwaterowaniem pracownika z zagranicą bądź w postaci ekwiwalentu, bezpłatnego zakwaterowania bądź odpowiedniego wynagrodzenia. Tego typu świadczenie również podlega zwolnieniu podatkowemu. Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt.81 ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych zwolnienie to obejmuje dochody osób fizycznych, stanowiące równowartość wydatków na zakwaterowanie, poniesionych przez osoby przebywające czasowo za granicą i uzyskujące tam dochody. Zwolnieniem podatkowym objęte są wydatki do wysokości limitu na koszty hotelu, określonego w odrębnych ustawach lub przepisach wydanych przez właściwego ministra w sprawie zasad ustalania oraz wysokości należności przysługujących pracownikom z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju.

Zgodnie z rozporządzeniem ministra pracy i polityki socjalnej z dnia 8 maja 2001 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania oraz wysokości należności przysługujących pracownikowi z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju (Dz.U. nr 50, poz. 525 z późniejszymi zmianami), za nocleg przysługuje pracownikowi zwrot kosztów w wysokości stwierdzonej rachunkiem hotelowym, w granicach ustalonego na ten cel limitu określonego w załączniku do rozporządzenia. W razie nie przedłożenia rachunku za nocleg, pracownikowi przysługuje ryczałt w wysokości 25 % tego limitu. W uzasadnionych przypadkach pracodawca może wyrazić zgodę na zwrot kosztów za nocleg w hotelu, stwierdzonych rachunkiem, w wysokości przekraczającej kwotę obowiązującego limitu. Należy zaznaczyć, że zwrot ten nie przysługuje w sytuacji, gdy pracodawca lub strona zagraniczna zapewnia pracownikowi bezpłatny nocleg.

Zwolnienie podatkowe nie dotyczy osób, którym zapewniono bezpłatne zakwaterowanie, jeżeli koszty tego noclegu nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.