Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

EFIX: Raport makroekonomiczny – sierpień 2009

2009-09-02 Bankier.pl

Ostatnie pół roku upływa pod znakiem stałych wzrostów w ujęciu miesięcznym zarówno S&P 500, jak i najważniejszych indeksów europejskich: DAX, CAC40, FTSE100. Od marca nieprzerwanie rosną również polskie indeksy: WIG20 oraz WIG. W sierpniu zanotowaliśmy 3,36% wzrost S&P500; 6,52% wzrost FTSE100; 6,63% wzrost CAC40 oraz 2,48% zwyżkę na DAX. Zmiany te są jednak mniejsze od poprzednich odczytów, czego powodem może być pewien spadek optymizmu zanotowany w miesiącu lipcu (pisałam o tym w poprzednim raporcie miesięcznym), który doprowadził do wyraźnych korekt indeksów giełdowych mniej więcej w połowie sierpnia.

Powrót wzrostów na rynki kapitałowe w drugiej połowie sierpnia był spowodowany bardzo optymistycznymi odczytami wskaźników oczekiwań. Praktycznie wszystkie te wskaźniki zanotowały w sierpniu bardzo duży wzrost: indeks FED z Filadelfii wzrósł z -7,5 pkt. do 4,2 pkt., indeks zaufania konsumentów – Conference Board z 47,4 pkt. do 54,1 pkt. oraz indeks NY Empire State z -0,55 pkt. do 12,08 pkt. Jedynie indeks nastrojów konsumentów Uniwersytetu Michigan zanotował lekki spadek z 66 pkt. do 65,7 pkt. W tyle nie pozostawały także najważniejsze europejskie indeksy oczekiwań: dużym wzrostem charakteryzował się w sierpniu niemiecki indeks oczekiwań biznesowych IFO (z 87,4 pkt. do 90,5 pkt.) oraz indeks instytutu ZEW (z 39,5 pkt. do 56,1 pkt.). Wskaźniki oczekiwań wyprzedzają o miesiąc ruchy na najważniejszych indeksach giełdowych. W związku z tym po wzrostach amerykańskich i europejskich indeksów oczekiwań w sierpniu, możemy wnioskować, że w miesiącu wrześniu nie powinniśmy się jeszcze spodziewać korekty na giełdach.

Po pięciu miesiącach deprecjacji dolara, w sierpniu zanotowaliśmy niewielki wzrost indeksu amerykańskiej waluty. Wskaźniki makroekonomiczne pokazują, że we wrześniu dolar nadal będzie się umacniał w stosunku do najważniejszych walut światowych. Na rynku surowcowym natomiast przewidywany jest dalszy wzrost cen ropy oraz złota, co wynika z ich dodatniego skorelowania z procentową zmianą indeksu FED z Filadelfii. (…)

Pełna wersja „Raportu makroekonomicznego – sierpień 2009” przygotowanego przez EFIX.

źródło: EFIX POLSKA

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.