Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Ile zarabiają najlepsi na serwisie Youtube?

Serwis Youtube to nie tylko kopalnia bezpłatnych filmików dostępnych w internecie. Platforma, która w tym roku obchodziła 10 lat istnienia jest także szansą na dobry zarobek. Dochody największych „youtuberów” sięgają kilkunastu milionów dolarów. 

Pierwsze miejsce w rankingu przygotowanym przez amerykański miesięcznik Forbes zajął Szwed znany jako PewDiePie.  Pod pseudonimem PewDiePie ukrywa się 25-letni Felix Kjellberg. Ma 37 milionów internetowych fanów. PewDiePie zaczyna grać w grę komputerową, a jednocześnie nagrywa, a potem publikuje swoje reakcje i komentarze. Eksperci mówią, że jest on bardzo atrakcyjny dla nastolatków i młodych dorosłych. Na recenzowaniu gier komputerowych zarobił on 12 mln USD. Zaraz za nim z zarobkami 8,5 mln USD znalazł się duet Smosh. Zajmują się oni prowadzeniem pięciu kanałów na YouTubie na których publikują swoje skecze. Tyle samo zrobiła dwójka przyjaciół prowadząca kanał Fine Brothers – informuje portal Wynagrodzenia.pl.


Źródło: opracowanie Sedlak & Sedlak na podstawie rankingu Forbes

Na podium zestawienia uplasowała się także Lindsey Stirling, ze swoim niecodziennym talentem, która gra na skrzypcach i jednocześnie tańczy. Po 4,5 mln USD zarobił duet Rhett & Link oraz gamer KSI. Ci pierwsi zajmują się parodiowaniem porannych newsów telewizyjnych, natomiast KSI tak samo jak lider rankingu zajmuje się recenzowaniem gier. Następnie w rankingu mamy Michelle Phan która na swoich filmikach doradza paniom jak powinny się malować. Jej zarobki to 3 mln USD. Zestawienie zamyka trójka youtuberów których dochody wynoszą 2,5 mln USD. Pierwszym z nich jest komediantka Lilly Singh, następnie Roman Atwood zajmujący się nagrywaniem swoich żartów oraz Rosanna Pansino, która na swoim kanale uczy innych gotować.

Geneza serwisu Youtube

Serwis Youtube.com zadebiutował w sieci w listopadzie 2005 roku. Witryna założona została przez trójkę wizjonerów Chada Hurleya, Steve’a Chena oraz Jawed’a Karima. Po półtora roku istnienia właściciele serwisu sprzedali Youtube koncernowi Google za astronomiczną kwotę 1,65 mld dol. Pierwszym filmikiem zamieszczonym na stronie była relacja Jawed’a Karima z wizyty w ogrodzie zoologicznym w San Diego. Do dziś internauci mogą oglądać ten klip na serwisie. Według Google, dziennie na YouTube umieszczanych jest ponad 85 tys. filmów, zajmujących ok. 2400 GB. Najwięcej odsłon w historii YouTube ma teledysk utworu do „Gangnam Style” – Psy na kanale officialpsy. Filmik zanotował aż 2,453 mld wyświetleń.

Od połowy 2007 roku YouTube ma polską wersję językową. Rozwój platformy w kraju jest bardzo dynamiczny. W kraju jest już 10 kanałów mogących pochwalić się ponad milionową widownią. Wiele innych generuje oglądalność porównywalną z tematycznymi stacjami w telewizji. Coraz częściej Polacy decydują się też na tworzenie treści adresowanych do widowni globalnej. Najpopularniejszym polskim filmem dekady na YouTube został pies-pająk Sylwestra Wardęgi (ponad 141 milionów odtworzeń). Wśród muzycznych klipów zwyciężył obraz do utworu „Ona Tańczy Dla Mnie” grupy Weekend (niemal 90 milionów odtworzeń) przed „Gangnam Style” Koreańczyka Psy oraz „Bałkanicą” grupy Piersi.

Grzegorz Marynowicz

Bankier.pl

na pods. Wynagrodzenia.pl

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.