Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Jak odzyskać dług od zagranicznego kontrahenta?

Wielu polskich przedsiębiorców i konsumentów darzy zagranicznych kontrahentów sporym zaufaniem, często nieuzasadnionym.

Powstaje wiele raportów o ”moralności płatniczej” w poszczególnych krajach świata, na podstawie których przedsiębiorcy oceniają prawdopodobieństwo nierzetelności kontrahentów zagranicznych. Ale to zdecydowanie za mało. Jeżeli kontrahent okaże się nierzetelny, to wierzytelność zagraniczna jest trudna do ściągnięcia, a samodzielne negocjacje z dłużnikiem nieefektywne. Wysokie koszty windykacji powodują utratę części zysków.

Jak ustrzec się przed nieściągalną wierzytelnością zagraniczną? Co może i co powinien zrobić wierzyciel polski w sytuacji, gdy podmiot zagraniczny spóźnia się ze spłatą zobowiązania?

Sprawdź kontrahenta

Za nim nawiążemy współpracę z firmą zagraniczną, warto dowiedzieć się, czy potencjalny partner jest wypłacalny i na przykład nie występuje na zagranicznych listach dłużników. Pozyskanie informacji o kontrahencie nie zawsze wiąże się z kosztami. Eksperci zalecają prześwietlenie kontrahenta również w trakcie współpracy. Jak uzyskać informacje?

Najtańsze i stosunkowo najprostsze jest  zwrócenie się do polskiej placówki dyplomatycznej w kraju kontrahenta. Z reguły informacje udzielane przez konsulaty o firmie zagranicznej są bezpłatne. Podobnie jest w przypadku zagranicznych wydziałów promocji handlu i inwestycji, podlegających Ministerstwu Gospodarki.

W ten sposób dowiedzieć się można, czy dana firm rzeczywiście istnieje, kto jest jej właścicielem, współwłaścicielem, od kiedy prosperuje oraz uzyskać dane kontaktowe. Bardziej szczegółowe informacje (np. bilans handlowy) wymagają kontaktu z zagranicznymi instytucjami prowadzącymi odpowiednie ewidencje, co pociągnie za sobą koszty.

Dane na temat wszystkich przedsiębiorstw, włącznie z os. fizycznymi prowadzącymi działalność gospodarczą oraz os. prawnymi dostępne są poprzez Centralny Rejestr Przedsiębiorstw (www.cvr.dk). Koszt uzyskania pełnego wypisu z rejestru on-line wynosi ok. 32 DKK.

Odpowiednikiem polskiego Biura Informacji Kredytowej w Królestwie Danii jest rejestr RKI prowadzony przez spółkę Experian A/S. Dane negatywne opracowywane są na podstawie informacji publikowanych w duńskim Dzienniku Urzędowym (w oparciu o orzeczenia sądowe, bankructwa, etc.).

Dane z rejestru usuwane są po upływie 5 lat. Rejestr jest jawny. Uzyskanie wyciągu z rejestru jest płatne – ok. 400-600 DKK, w zależności od zakresu poszukiwanych informacji.


Źródło: Informacja nadesłana z Ambasady RP w Hellerup (Kopenhaga, Dania) Trade & Investment Promotion Section

Lista wszystkich polskich placówek dyplomatycznych na całym świecie znajduje się na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Pomocy w ustaleniu wiarygodności kontrahenta udzielają również zagraniczne izby gospodarcze. W wielu przypadkach mają one dostęp do ewidencji analogicznych do polskiego Krajowego Rejestru Sądowego.  Uzyskanie szczegółowego wypisu z rejestru sądowego wiąże się z kosztami rzędu kilkuset złotych, obejmują one uzyskanie dokumentów i koszt sprowadzenia ich do Polski.

Wykaz wszystkich Izb Dwustronnej Wymiany Gospodarczej odnaleźć można na rządowym Portalu Promocji Eksportu.

Kolejnym sposobem prześwietlenia partnera w interesach jest skorzystanie z usług tzw. wywiadowni gospodarczej. Na rynku polskim coraz więcej firm zajmuje się gromadzeniem i udostępnianiem informacji o kontrahentach zagranicznych. Cena raportu zależy od firmy, szczegółowości i wagi poszukiwanych informacji, państwa w jakim działa kontrahent oraz czasu w jakim chcemy uzyskać informacje.

Przykładowe ceny raportów gospodarczych

Kraj kontrahenta

Verbum Windykacja

[cena/czas oczekiwania]

EW COLLECTIONS Sp. z o.o [cena/czas oczekiwania]

Coface Poland

[cena/czas oczekiwania]

 

Raport standardowy

Raport ekspresowy

Raport standardowy

Raport ekspresowy

Raport standardowy

Czechy

350 zł/8 dni

650 zł/4 dni

120 zł/10 dni

nd*

130 zł/5 dni

Niemcy

420 zł/10 dni

730 zł/5 dni

130 zł/10 dni

180 zł/5 dni

260 zł/5 dni

Ukraina

460 zł/10 dni

920 zł/6 dni

85 zł/10 dni

120 zł/5 dni

/ 10 dni

Kraj Afrykański

990 zł/16 dni

1780 zł/9 dni

180 zł/15 dni

220 zł/10 dni

Do 1000 zł / 18 dni

Kraj Azjatycki

990 zł/16 dni

1780 zł/9 dni

150 zł/15 dni

200 zł/10 dni

Do 1000 zł / 18 dni

Źródło: cenniki firm, *nd – informacja niedostępna

Analizy branżowe pomagają sprawdzić odbiorcę – dowiedzieć się jak dotychczas płacił kontrahentom oraz czy ma wobec nich zaległości.

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.