Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Jak odzyskać niewypłacony ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy?

Od stycznia 2014 do grudnia 2014 pracowałam na podstawie umowy na czas określony na stanowisku asystenta architekta. Od kwietnia 2012 poszłam na zwolnienie z powodu zagrożonej ciąży, urodziłam na początku lipca i następnie byłam na rocznym urlopie macierzyńskim. W styczniu 2015 samoistnie wygasła mi umowa o pracę. Odebrałam RMU z wpisem, że „urlop został wykorzystany w pełnym wymiarze”. Prawda jest taka, że nie skorzystałam z żadnego urlopu w 2012 i jednocześnie nie dostałam żadnego ekwiwalentu za ten urlop. Co robić? Czy mam szanse odzyskać jeszcze te pieniądze?

Jeżeli nie wykorzystała Pani w całości przysługującego Pani urlopu i powinna z tego tytułu otrzymać ekwiwalent pieniężny, musi Pani wezwać pracodawcę do wypłaty ekwiwalentu i liczyć się z koniecznością skierowania sprawy do postępowania sądowego, gdy będzie odmawiał.

Ekwiwalent pieniężny za urlop wypoczynkowy przysługuje pracownikowi tylko w sytuacji, gdy urlop nie został przez niego wykorzystany, i nie ma już możliwości jego wykorzystania z powodu rozwiązania umowy o pracę lub jej wygaśnięcia. Roszczenia o zapłatę ekwiwalentu przedawniają się z upływem 3 lat od dnia, kiedy ten powinien zostać wypłacony. Posiada więc Pani jeszcze pewną rezerwę czasową, niemniej jednak proszę nie zwlekać z podjęciem działań.

kancelaria TWZ adw. Łukasz Wieszczeczyński
Tabędzka – Wieszczeczyński – Zagierska
www.adwokaci-twz.pl

Podstawa prawna

Art. 154, 1551, 1552, 1552a, 163 i 186 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy – j.t. Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 64, poz. 426

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.