Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Jak przekształcić spółkę małżeńską w spółkę cywilną?

Jak najmniej boleśnie przeprowadzić przekształcenie spółki małżeńskiej w spółkę cywilną? Oddzielne przepisy mam już załatwione.

Co do zasady przekształcenie tzw. firmy małżeńskiej w spółkę cywilną jest związane z koniecznością zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych. To, że wniesione do spółki wkłady będą tożsame z aktywami i pasywami prowadzonego dotychczas przedsiębiorstwa, zaś działalność będzie „kontynuowana” bez podnoszenia kapitału, nie ma znaczenia dla powstania obowiązku podatkowego.

Małżonkowie dla zmiany formy prowadzenia działalności będą musieli podpisać umowę. Należy to oczywiście sporządzić w obecności notariusza. Formę, treść umowy spółki stosownie do Państwa życzeń spisze notariusz.

Umowa spółki jest samodzielnym zdarzeniem prawnym, objętym zakresem przedmiotowym ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Zatem przekształcenie spółki małżeńskiej w spółkę cywilną znajdzie odzwierciedlenie w powstaniu obowiązku podatkowego z tytułu podatku od czynności cywilnoprawnych, a podstawą opodatkowania będzie wartość wkładów wniesionych do spółki.

Przekształcenie prowadzonej przez małżonków działalności rodzinnej w spółkę cywilną nie spowoduje zaprzestania i likwidacji działalności gospodarczej prowadzonej przez małżonków, dlatego nie ma podstaw do sporządzenia remanentu likwidacyjnego oraz ustalania dochodu z remanentu likwidacyjnego. Jeżeli jednak po przekształceniu działalności będzie prowadzona wyłącznie przez jednego z małżonków, następuje rozwiązanie wspólnego przedsięwzięcia, co skutkuje koniecznością sporządzenia remanentu likwidacyjnego i obowiązkiem zapłaty 10% zryczałtowanego podatku dochodowego z remanentu likwidacyjnego.

Podstawa prawna: Kodeks Spółek Handlowych (Dz.U. z 2000 r. nr 94 poz.1037)

Przemysław Gogojewicz

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.