Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Jak zwolnić nieobecnego pracownika?

Pracownik przebywał na zasiłku chorobowym. Mimo iż upłynęło 6 dni od ostatniego jego zwolnienia, dotąd nie dostarczył kolejnego, ani w żaden inny sposób nie powiadomił zakładu o swojej nieusprawiedliwionej nieobecności w pracy. Czy mogę go zwolnić w trybie art. 52 k.p. (porzucenie pracy)?

Obowiązkiem, będącego na zwolnieniu lekarskim, pracownika jest dostarczenie pracodawcy kolejnych zaświadczeń o niemożności wykonywania pracy, o ile takie wystąpią. Zatrudniony powinien to zrobić w trybie natychmiastowym. W praktyce przyjmuje się, że są to 2 dni robocze.

Rozwiązanie umowy o pracę w trybie art. 52 k.p. jest uważane przez judykaturę za nadzwyczajny sposób rozwiązania przez pracodawcę stosunku pracy. Wykorzystanie zatem tego przepisu jako podstawy do rozwiązania stosunku pracy powinno być przez pracodawcę stosowane wyjątkowo i ze szczególna ostrożnością. Przesłanka do zastosowania tego artykułu względem pracownika powinna być jego zła wola w respektowaniu przepisów prawa pracy lub rażące niedbalstwo względem pracodawcy. Potwierdził to Sąd Najwyższy w wyroku z 2 czerwca 1998 r. (IPKN 193/97, OSNAPiUS 1998, nr 9, poz. 269).

W świetle powyższego niedostarczenie przez pracownika zwolnienia lekarskiego może być wystarczającą przesłanką do orzeczenia o złej jego woli pracownika lub zaniedbania przez niego obowiązków pracowniczych. Należy jednak podkreślić, że istnieją okoliczności losowe niezależne od naszej woli (tj. wypadek, nagła operacja, stan śpiączki) stanowiące niejako usprawiedliwienie dla rzeczonej sytuacji. Warto więc przed podjęciem ostatecznej decyzji zapoznać się z okolicznościami niedostarczenia przez pracownika zwolnienia lekarskiego.

Podstawa prawna: Kodeks pracy (Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 z późn. zm.).

Przemysław Gogojewicz

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.