Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Jaka forma opodatkowania dla biura pośrednictwa pracy?

Holenderka prowadzi w Holandii biuro pośrednictwa pracy. Dotychczas to Polacy sami się do niej zgłaszali, ale teraz wynajęła lokal w Polsce i chce zatrudnić jedną osobę (20 h/tyg.) – Polkę, żeby na miejscu zbierała podania i przekazywała je do Holandii. W Polsce nie będzie osiągała żadnych przychodów, jedynie będzie ponosiła koszty utrzymania biura i pracownika. Jaką przyjąć formę opodatkowania?

Założenie biura w Polsce będzie wiązało się z obowiązkiem podatkowym dla właściciela za wyjątkiem sytuacji, kiedy zagraniczny przedsiębiorca zdecyduje się prowadzić działalność w Polsce w formie spółki osobowej. Wówczas zysk wypracowany przez spółkę będzie opodatkowany tylko u wspólników spółki, czyli nie w Polsce. W innych przypadkach przedsiębiorca będzie podlegał podwójnemu opodatkowaniu zarówno w Polsce, jak i w kraju, w którym ma swoją siedzibę. Dotyczy to sytuacji zakładania drugiej działalności w Polsce, jak również otwierania przedstawicielstwa firmy. Opodatkowanie właściwym podatkiem dochodowym od osób fizycznych lub prawnych, będzie wiązało się z właściwością przedsiębiorcy. Jeżeli jest on spółka wówczas odprowadzi z działalności podatek dochodowy od osób prawnych. Jeżeli prowadzi działalność jako osoba fizyczna wówczas podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Jeżeli przedsiębiorca zagraniczny będzie prowadził działalność w formie odrębnej spółki kapitałowej, wówczas zysk (dywidenda) będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym w momencie wypłaty. Opodatkowaniu u wspólnika zagranicznego podległ będzie także wypracowany zysk przez spółkę osobową. Neutralna podatkowo będzie natomiast wypłata zysku wypracowanego przez oddział zagranicznego przedsiębiorcy, utworzony i prowadzony na terytorium Polski przez tego przedsiębiorcę. Zatrudnienie pracownika będzie wiązało się natomiast z odprowadzaniem za niego składek ZUS i zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych.

W myśl orzecznictwa Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości (wyrok C-210/04) czynności przeprowadzone między zagranicznym przedsiębiorstwem a jego polskim oddziałem nie powinny podlegać VAT. Obowiązek w zakresie tego podatku mógłby powstać jedynie, gdyby stroną czynności była np. spółka zależna. Zgodnie jednak z art. 11 ustawy o VAT przemieszczanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa z terytorium innego kraju UE do Polski uznaje się za wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów. Znaczy to że w kraju, z którego towary będą przemieszczane, spółka zagraniczna wykaże wewnątrzwspólnotową dostawę towarów.

Podstawa prawna: Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

Przemysław Gogojewicz

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.