Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Jaka grozi kara za spóźnione zgłoszenie wypadku?

Czy mogę zostać ukarany naganą za to, że zgłosiłem wypadek przy pracy następnego dnia?

Tak. Pracodawca w przypadku zgłoszenia wypadku z opóźnieniem może zastosować wobec pracownika karę nagany.

Zgodnie z art. 108 par 1 kp, za nieprzestrzeganie przez pracownika ustalonej organizacji i porządku w procesie pracy, przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, przepisów przeciwpożarowych, a także przyjętego sposobu potwierdzania przybycia i obecności w pracy oraz usprawiedliwiania nieobecności w pracy, pracodawca może stosować:

  • karę upomnienia,
  • karę nagany.

Zgodnie z praktyką orzecznictwa w tej sprawie, nagana może zostać nałożona we wszystkich wskazanych w art. 108 kodeksu pracy sytuacjach naruszenia obowiązków pracowniczych, w przeciwieństwie do kary pieniężnej, która może zostać nałożona jedynie w ściśle określonych okolicznościach. Tak więc nagana może zostać nałożona w przypadku:

  • naruszenia zasad organizacji i porządku pracy,
  • naruszenia przepisów bezpieczeństwa higieny pracy oraz przepisów przeciwpożarowych,
  • naruszenia przyjętego sposobu potwierdzania przybycia i obecności w pracy oraz usprawiedliwiania nieobecności w pracy,
  • opuszczenia pracy bez usprawiedliwienia,
  • stawienia się do pracy w stanie nietrzeźwości,
  • spożywania alkoholu w czasie pracy.

W wyroku Sądu Najwyższego z dnia 1 lipca 1999 r. (I PKN 86/99, OSNAPiUS 2000 r. nr 18 poz. 683) stwierdzono, że wymierzenie kary nagany uzasadnione jest nawet w przypadku niewielkiego stopnia winy. Pracodawca w powyższych sytuacjach ma możliwość pociągnięcia pracownika do odpowiedzialność porządkowej, nie jest to jednak jego obowiązkiem. Przy stosowaniu kar porządkowych pracodawca nie ma obowiązku ich stopniowania (np. jeżeli pracodawca uzna to za słuszne w danej sytuacji, może on zastosować wobec pracownika dotąd niekaranego od razu naganę, bądź karę pieniężną, jak również zastosować karę upomnienia w takim przypadku, który uzasadniałby nałożenie kary pieniężnej).

Art. 111 kodeksu pracy przewiduje jednak, że przy stosowaniu kary bierze się pod uwagę w szczególności rodzaj naruszenia obowiązków pracowniczych, stopień winy pracownika i jego dotychczasowy stosunek do pracy. Wśród wskazanych okoliczności, które pracodawca ma obowiązek wziąć pod uwagę przy nakładaniu kary porządkowej, znalazł się stopień winy pracownika.

Podstawa prawna: Ustawa – Kodeks pracy (Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 ze zm.)

Przemysław Gogojewicz

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.