Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Kiedy można cofnąć wypowiedzenie?

Zaszłam w ciążę będąc jeszcze pracownikiem firmy X. Umowa na czas określony do końca 2009 roku została rozwiązana za porozumieniem stron z dwutygodniowym okresem wypowiedzenia ze skutkiem na dzień 24 listopada 2007 r. Z moich wyliczeń wynika, że wtedy byłam już w ciąży, a mimo to zostałam zwolniona. Czy mogę starać się o cofnięcie wypowiedzenia na mocy wyniku badania lekarskiego?

Na wstępie należy podkreślić, że podstawę prawną przywrócenia do pracy pracownicy w ciąży stanowi treść art. 177 kodeksu pracy. Z tego właśnie przepisu zostało wyprowadzone stanowisko Sądu Najwyższego. Sąd przypomniał, że dla ochrony przed wypowiedzeniem lub rozwiązaniem umowy o pracę kobiet w ciąży nie jest ważna data przedstawienia tej okoliczności (ciąży), ale fakt jej zaistnienia. A zatem jeżeli pracownica otrzymując wypowiedzenie z pracy była już w ciąż, wówczas przed utratą pracy chronić ją będzie wspomniany art. 177 kodeksu pracy.

Badanie lekarskie jedynie potwierdzają fakt ciąży, która de facto już trwa. Pracodawca zatem nie może zwolnić takiego pracownika w rozumieniu par. 1 oraz 4 kodeksu pracy. Co więcej nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie ciąży, a także w okresie urlopu macierzyńskiego pracownicy, chyba że zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z jej winy i reprezentująca pracownicę zakładowa organizacja związkowa wyraziła zgodę na rozwiązanie umowy (o ile tak w danym zakładzie pracy jest).

Rozwiązanie przez pracodawcę umowy o pracę za wypowiedzeniem w okresie ciąży lub urlopu macierzyńskiego może nastąpić tylko w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy. Pracodawca jest obowiązany uzgodnić z reprezentującą pracownicę zakładową organizacją związkową termin rozwiązania umowy o pracę. W razie niemożności zapewnienia w tym okresie innego zatrudnienia, pracownicy przysługują świadczenia określone w odrębnych przepisach. Okres pobierania tych świadczeń wlicza się do okresu zatrudnienia, od którego zależą uprawnienia pracownicze.

Podstawa prawna:

  • Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 15 stycznia 1988 r. (sygn. I PRN 74/87);
  • Ustawa – Kodeks pracy (Dz.U. z 2004 r. nr 21, poz. 94 ze zm.).

Przemysław Gogojewicz

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.