Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Kobieta jako założyciel firmy

Kobieta jako założyciel firmy? To podobnie jak w Polsce wciąż rzadkość na niemieckim rynku. Z danych niemieckiej Grupy Bankowej KfW wynika, że w 2006 roku co trzeci założyciel firmy reprezentował „płeć piękną”. Wyniki te mają odbicie w analizie wywiadowni gospodarczej Creditreform, która zbadała, jaką część wszystkich założycieli nowych firm na rynku niemieckim w pierwszym półroczu 2008 roku stanowią kobiety.

Z danych Creditreform wynika, że 21% nowych przedsiębiorstw z pierwszego półrocza 2008 r. założyły kobiety. To nadal stanowi mniejszość we wszystkich nowopowstałych firmach w Niemczach.

Główną przyczyną takiej sytuacji jest ogólnie niższa aktywność zawowodowa kobiet, niż mężczyzn. I dzieje się tak nie tylko w Niemczech, ale w większości krajów, w tym w Polsce. W raporcie Ministerstwa Pracy „Zatrudnienie w Polsce 2007 r.” możemy przeczytać m.in., że tylko 20% kierowników w dużych firmach to kobiety, mimo że w 75% to właśnie one najczęściej podnoszą swoje kwalifikacje zawodowe.

Biorąc pod uwagę branże na niemieckim rynku, częściej niż mężczyźni, kobiety zakładały firmy w branży handlu detalicznego (15,9 %), usług personalnych (9,9%), a także w turystyce i gastronomii (4,2%). Przemysł przetwórczy oraz budownictwo to sektory, w których kobiety jako założycielki to rzadkość.

Tabela 1. Udział branż w nowopowstałych przedsiębiorstwach w Niemczech w pierwszej połowie 2008 roku z uwzględnieniem założonych przez kobiety.

Kobiety na niemieckim rynku częściej zakładały małe przedsiębiorstwa, w których zatrudnionych jest nie więcej niż 10 osób. Takie małe zakłady stanowią tylko 5,4 % wszystkich nowych firm w Niemczech do czerwca tego roku, w tym aż 4,8% zostało założonych przez „płeć piękną”. Z czego to wynika?

Prezes Creditreform Polska, Stanisław Wojtaszek zauważa, że: „Taka sytuacja sprowadza się do analizy struktur branż na rynku niemieckim, dokonanej przez Creditreform. Kobiety najczęściej zakładały np. firmy doradztwa personalnego, które mogą zatrudniać kilku pracowników, natomiast nie wyobrażam sobie, gdyby tyle samo osób zatrudnionych było w firmie budowlanej lub w przemyśle, gdzie dominują wciąż jednak mężczyźni”.

Erna Grońska

Creditreform Polska

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.
feelek 8 sie 2008 (14:10)

Jawna dyskryminacja mężczyzn.Co na to rzecznik ds. równouprawnienia?