Mniej obciążeń biurokratycznych dla małych firm
Małe przedsiębiorstwa będą mogły być zwolnione z niektórych wymogów sprawozdawczości rachunkowej. Parlament Europejski zatwierdził zmiany w unijnych przepisach sprawozdawczości rachunkowej, które umożliwią rządom państw członkowskich wprowadzenie ułatwień, uwzględniwszy sytuację gospodarczą i wpływ, jaki dyrektywa będzie miała na rynek danego kraju. Oczywiście mikro przedsiębiorstwa nadal będą zobowiązane do prowadzenia rejestru działalności gospodarczej i sytuacji finansowej.
W uchwale przyjętej przez Parlament Europejski (445/196/21) posłowie wnoszą o dokonanie w 2010 roku ogólnego przeglądu czwartej i siódmej dyrektywy dotyczącej prawa spółek.
Około 7,2 miliona przedsiębiorstw podlega obowiązkowi sprawozdawczości wynikającemu z przepisów rachunkowych na poziomie UE. 5,4 miliona z nich (75%) to mikroprzedsiębiorstwa, na przykład kwiaciarnie lub piekarnie. W przeważającej mierze prowadza one działalność na rynku lokalnym i w niewielkim lub żadnym stopniu nie prowadzą działalności transgranicznej. Przyjęta propozycja dyrektywy pozwoli państwom członkowskim na uproszczenie przepisów i zdjęcie z tych przedsiębiorstw części obowiązków sprawozdawczości rachunkowej, zwiększając ich konkurencyjność i potencjał rozwoju.
„Zasięg działalności mikroprzedsiębiorstw jest zazwyczaj ograniczony do rynku lokalnego lub regionalnego i nie mają one wpływu na rynek wewnętrzny UE. Logicznym wydaje się zatem, że nie powinny one być objęte przepisami odnoszącymi się do jednolitego rynku” – powiedział sprawozdawca Klaus-Heiner Lehne (EPP, DE).
Zwolnienie z obowiązku przedstawiania rocznych sprawozdań objęłoby przedsiębiorców, którzy spełniają następujące kryteria: suma bilansowa poniżej 500 tys. euro, obrót netto poniżej 1 mln euro i zatrudnienie średnio 10 pracowników w ciągu roku finansowego.
Parlament przekonuje, że państwa członkowskie powinny zachować swobodę decyzji, czy udzielić zwolnień na swoich rynkach uwzględniwszy sytuację gospodarczą i liczbę przedsiębiorstw, które spełniają powyższe kryteria.
W debacie sprawozdawca poinformował, że propozycja jest blokowana przez niektóre państwa członkowskie i wezwał mniejszość blokująca do „przemyślenia swojego stanowiska”.
Ile da się zaoszczędzić?
W opracowaniu przytoczonym przez KE w analizie wpływu oszacowano, że przeciętny koszt ponoszony przez przedsiębiorstwo związany z koniecznością spełnienia wymogów dyrektyw dotyczących sprawozdawczości rachunkowej to 1 558 euro. Sam koszt obsługi administracyjnej związanej z konicznością zebrania wymaganych informacji i ich przetworzenia to 1 169 euro. Gdyby wszystkie państwa członkowskie zdecydowały się zwolnic mikroprzedsiębiorstwa z obecnych wymogów i nie nałożyły żadnych dodatkowych zobowiązań, w kieszeniach przedsiębiorców zostałoby łącznie 6,3 miliarda euro.
-
Nowoczesny budynek biurowy - na co zwrócić uwagę przy kupnie? (materiał partnera)
-
„Dopóki nie przyszła do nas pierwsza firma farmaceutyczna, nie chciałam prowadzić swojego startupu. Nawet nie miałam takich planów” – Kinga Matuła, założycielka QurieGen
-
„Mamy w portfelu blisko 20 perspektywicznych spółek, z którymi pozyskujemy kolejne rundy finansowania lub planujemy wyjścia z inwestycji” – Aleksander Kłósek, Managing Partner YouNick Mint
MamBiznes.pl
35 500 obserwujących
+ Zaobserwuj nas-
Sukces młodej polskiej firmy. AutonomyNow uruchamia seryjną produkcję systemów AI dla branży motoryzacyjnej
-
Nowy bolid studentów Politechniki Warszawskiej. Powalczy w międzynarodowych zawodach
-
Polska fizyczka i jej zespół z dużym wyróżnieniem. Zwycięstwo w European Inventor Award 2024
-
Z miłości do zdrowej żywności. VegeLIO tworzy duet międzypokoleniowy, który chce zmieniać nawyki Polaków